Facebook Twitter Linked GPlus

 

Facebook Twitter Linked GPlus

Podstawą sukcesu w uprawie storczyków jest stworzenie im odpowiedniego klimatu. Każdy z zakupionych lub otrzymanych egzemplarzy należy traktować indywidualnie, w sposób zapewniający jej optymalny wzrost. Głównymi informacjami jakie należy brać pod uwagę w pierwszym rzędzie są: temperatura, wilgotność, światło oraz powietrze.

Powietrze jest ważnym czynnikiem właściwej uprawy storczyków. Zapewnienie roślinom prawidłowej równowagi temperatury, wilgotności, światła i ruchu powietrza jest podstawowym wyzwaniem dla hodowcy, a jego osiągnięcie pozwala na bujny wzrost roślin i długie, obfite kwitnienie. Powietrze jest zwykle odpowiedniej jakości, jednak okazyjnie zdarzają się problemy z kwitnieniem storczyków, które wynikają np. z przemysłowych zanieczyszczeń powietrza lub są spowodowane nieprawidłowym spalaniem gazu kuchennego (w przypadku gdy używamy w kuchni kuchenkę gazową). Cyrkulację powietrza wokół roślin w zatłoczonej szklarni lub orchidarium można podwyższyć przez zastosowanie wentylatorów. Przyspieszy to jednak obsychanie kwiatów po podlewaniu, co jest szczególnie istotne w ciemne i deszczowe dni. Należy je wtedy częściej podlewać. Należy też pamiętać, że w wypadku zbyt wysokiej wilgotności powietrza, sztuczna cyrkulacja powietrza, uzyskana za pomocą wentylatorów lub dzięki uchyleniu otworów wentylacyjnych, także poprawia warunki życia tych roślin. Jednak okresowa wysoka wilgotność, i to nawet w granicach 90-100% oraz nawet przy bezruchu powietrza, wcale nie szkodzi roślinom, a w normalnych warunkach przyczynia się nawet do ich bujnego wzrostu. Jednakże długotrwałe utrzymywanie tak wysokiej wilgotności uniemożliwia okresowe obsychanie roślin. storczykWahania temperatury przy tak wysokiej wilgotności powodują skraplanie się wody na roślinach. Pędy korzeniowe mogą jednak wtedy gnić i obumierać, a gdy roślina jest właśnie w trakcie kwitnienia – jej kwiaty mogą opaść. Może to też wywołać powstawanie plam pleśni na kwiatach i liściach, jak również zgniliznę bakteryjną, szczególnie przy spadku temperatury poniżej 16 0C. Jednak gdy w tym samym czasie zwiększymy cyrkulację powietrza, lub nieznaczne je podgrzejemy, zapobiegnie to tym niekorzystnym dla roślin zjawiskom. Jak już wcześniej wspomniano, latem można zastosować chłodzenie roślin przez spryskiwanie szklarni, co pozwala roślinom maksymalnie wykorzystać dostępne światło, nawozy i powietrze.

Idealna dla danego storczyka temperatura zależy oczywiście od jego miejsca pochodzenia i typu. Najpopularniejsze Phalaenopsisy są storczykami ciepłolubnymi. Optymalna temperatura powinna wynosić: ok. 18-20 0C w nocy, ok. 23 0C w dzień, oraz nawet 27 0C a w słoneczne dni. Należy także pamiętać, że storczyki o umiarkowanych wymaganiach cieplnych, w nocy wolą temperatury w granicach 14-18 0C oraz 19-20 0C w dzień oraz, że w słoneczne dni tolerują nawet temperatury w granicach 24-30 0C. Do tej grupy m.in. należy Cattleya oraz wiele odmian Paphiopedilum. Są też storczyki zimnolubne, takie jak na przykład Cymbidium, które wolą temperatury nocne w granicach 8-14 0C, 15-18 0C w dzień oraz 21-24 0C w dni słoneczne. Wiele nowych hybryd, szczególnie tych krzyżowanych w kierunku hybryd międzyrodzajowych, znosi jednak warunki znacznie odbiegające od optymalnych. Oczywiście zasada jest też taka, że rzeczywisty mikroklimat w danym miejscu może w znacznym stopniu różnić się od tych ogólnych zaleceń. Jeśli jednak temperatury znacząco przekroczą w dowolnym kierunku próg zalecany dla danej rośliny, może to zagrozić jej uszkodzeniem lub chorobą.

Następny ważny czynnik to wilgotność powietrza. Jednym to jeden z najistotniejszych czynników w uprawie storczyków. Praktycznie wszystkie gatunki potrzebują podwyższonej wilgotności do swojego prawidłowego i bujnego wzrostu, co można osiągnąć np. za pomocą nawilżaczy, lub przez poranne zamgławianie roślin w gorące i słoneczne dni lub polewanie ścian, przejść i innych punktów w przypadku hodowli. W warunkach domowych storczyki trzymamy z reguły w plastikowych doniczkach osłonowych. Prostym rozwiązaniem są tu wypełnione wodą tacki ze żwirem lub keramzytem, w które należy wkładać kwiaty w doniczkach pierwotnych, czyli tych w których zostały zakupione. Podwyższenie wilgotności powietrza uzyskuje się także przez osłonięcie miejsca uprawy przed ostrym słońcem. W nocy można w prosty sposób obniżać temperaturę przez uchylanie okna, jednak przy jednoczesnym unikaniu silnych i wysuszających przeciągów. Wiele storczyków w okresie zimowym toleruje też niższą wilgotność. Kwiaty te przechodzą w tym czasie okres spoczynku lub całkowitej hibernacji. Jednak odmiany te są znacznie bardziej wrażliwe w okresie aktywnego wzrostu, który w ich przypadku wypada wiosną i latem. Ogólnie zasada jest taka, że lepiej przesuszyć te kwiaty, niż przedobrzyć z ich podlewaniem. Najprostszym sposobem podlewania, jest wlewanie wody na dno do wkładki doniczkowej na wysokość ok. 1-2 cm, tak, by zanurzony był jedynie spód doniczki właściwej-pierwotnej, czyli tej w której kwiat został zakupiony. Można też „kompać” storczyki, wkładając je na pół godziny lub godzinę do naczynia z wodą, tak by zanurzyć je w tej wodzie do poziomu na równi z poziomem podłoża w doniczce w którym są posadzone. Podlewać je należy średnio raz w tygodniu. Jednak czasem trzeba to robić rzadziej, a czasem częściej – wszystko zależy od naszych obserwacji i od pory roku (np. latem na mocno nasłonecznionym oknie lub zimą na oknie pod którym jest grzejący kaloryfer – kwiaty wysychają szybciej). Należy też mieć na względzie, że gdy chcemy by kwiat wypuścił pęd kwiatowy, to prostą metodą motywującą roślinę w tym względzie jest przesuszenie jej. Trzeba wtedy przez minimum trzy tygodnie niepodlewać storczyka. Wielu specjalistów radzi także, by kwiaty umieścić też wtedy w zacienionym miejscu, a nawet w ciemnej i chłodnej piwnicy.

Polecane publikacje

 

baner 120 ktosiek okladka feniksbaner przeszlosc okladka baner lacza nas roznice okladka ok