Facebook Twitter Linked GPlus

Inicjator Drogi Neokatechumenalnej, Kiko Argüello, opisuje w książce „El Kerigma, en las chabolas con los pobres” ("Kerygmat, w slamsach z biednymi", BuenasLetras) jak po warunkowym sformułowaniu myśli "jeśli Bóg nie istnieje" i przejściu przez "kryzys egzystencjalny", zmienił swoje życie, aby spotkać się z Chrystusem.

Czymże jest kerygmat? Słowo to pochodzi z języka greckiego i znaczy "ogłoszenie", "proklamacja". Kerygmat zatem to głoszenie podstawowych prawd Ewangelii i nauczanie apostolskie wspólne dla wszystkich wyznań i nurtów chrześcijaństwa.

"Byłem martwy w sobie i zaskoczony, że ludzie żyli, kiedy ja nie potrafiłem", pisze Argüello. Nie było mu obojętne, czy Bóg istnieje, czy też nie, wręcz była to "sprawa życia i śmierci". W tej „sytuacji tragicznej", udał się do swojego pokoju, zamknął drzwi i wołał do Boga: Jeśli istniejesz, przyjdź! Pomóż mi, zanim dosięgnie mnie śmierć!". Od tego momentu, od chwili jego "spotkania z Chrystusem", jego życie odmieniło się, dając owoc jakim była Droga Neokatechumenalna.

Również ta książka zawiera 'Kerygmat', który jest wiadomością, realizującą się za każdym razem, gdy się ją głosi, w tym przypadku dotyczy zbawienia, które może pomóc każdemu z nas. Tę tematykę poruszano na Synodzie dotyczącym Nowej Ewangelizacji, który odbył się w październiku w Watykanie. Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z Watykanu, kardynał Antonio Cañizares, wskazuje w przedmowie do książki, że "Droga Neokatechumenalna jest darem, który Duch Święty dał Kościołowi po Soborze, jako drogę do rozpoczęcia lub reinicjacji chrześcijan, i jako narzędzia do głoszenia ewangelii jeszcze energiczniej". Ponadto oddaje Bogu dzięki za "wielkie cuda", które "przychodzą, aby pomagać Kościołowi i ludziom iść tą Drogą" i podaje jako przykład "owoce przemiany życia chrześcijańskiego, powołania do kapłaństwa, do życia konsekrowanego i misyjnej działalności Kościoła, również owoce miłości z życia według błogosławieństw, z hojności, z rodzin odnowionych i otwartych na życie".

W międzyczasie, Arcybiskup Wiednia, kardynał Christoph Schönborn, napisał komentarz do katechez Kiko zatytułowany 'Trzej Aniołowie' i ogłosił, że "ta Droga, tyle razy potwierdzana i ożywiania w czasie pontyfikatu Pawła VI, błogosławionego Jana Pawła II i emerytowanego papieża Benedykta XVI, przez głoszenie Dobrej Nowiny, Kerygmatu, otworzyła wielu osobom drzwi do wiary".

Z drugiej strony, Argüello pisze w swojej książce, że "jest koniecznie, aby przekazywać w parafiach sakramentalność  duszpasterstwa ewangelizacyjnego". "Jeśli parafia ma, przypuszczalnie 15 tys. parafian, z nich tylko 10 lub 5% chodzi w niedzielę na Mszę, jest jeszcze grupa ludzi, którzy biorą śluby w Kościele, chrzczą swoje dzieci, ale przede wszystkim jest ogromna ilość osób niechodzących do Kościoła, jak przyprowadzić tych zdesakralizowanych?", pyta w swojej książce...

Zaznacza, że w Dziejach Apostolskich jest odpowiedź na to pytanie: "Poprzez cuda". "W Dziejach każdy Kerygmat jest poprzedzony cudem, który powoduje osłupienie, zaskakuje, otwiera uszy ludzi, przygotowuje do słuchania" - podkreśla autor.

Polecane publikacje

 

baner 120 ktosiek okladka feniksbaner przeszlosc okladka baner lacza nas roznice okladka ok