Facebook Twitter Linked GPlus

Naturalny czy owocowy? Kupiony w sklepie czy zrobiony w domu? Zjadany w formie przekąski, a może jako dodatek do innych dań? Jogurt w każdej postaci stanowi smaczne i wartościowe uzupełnienie codziennej diety.
Jogurt, nazywany także mlekiem bułgarskim, pochodzi prawdopodobnie z terenów Półwyspu Indyjskiego. W starożytnych hinduskich pismach określany był mianem pokarmu bogów. Obecnie jest znany na całym świecie, jednak największą popularnością cieszy się w Indiach, na Bałkanach oraz w państwach kaukaskich.

Bogactwo naturalnych składników
Jogurt jest źródłem wielu cennych witamin i minerałów. Ze względu na dużą zawartość białka i wapnia korzystnie oddziałuje na układ kostny i pomaga zapobiegać osteoporozie. Obecne w nim żywe szczepy bakterii powstrzymują rozmnażanie się szkodliwych drobnoustrojów, chroniąc przed infekcjami oraz dolegliwościami układu trawiennego. Spożywanie jogurtów zaleca się szczególnie osobom mającym za sobą kurację antybiotykową. Mleko bułgarskie cenione jest także jako składnik naturalnych kosmetyków. Przygotowane na jego bazie maseczki doskonale nadają się do każdego typu skóry, a kobiety z Indii i Pakistanu chętnie stosują go jako odżywkę do włosów.

Na słono czy słodko?
W zależności od regionu świata, jogurt wykorzystuje się do przyrządzania różnego rodzaju dań. Dla przykładu, Azerowie delektują się ugotowaną z niego zupą, którą podają z ryżem i bukietem aromatycznych ziół. Z kolei w Bułgarii bardzo popularny jest Tarator, chłodnik przygotowany z mleka bułgarskiego, ogórka, koperku, czosnku i oleju słonecznikowego. Do smaku dodaje się przeważnie orzechy włoskie. Znaną na całym świecie grecką potrawą są tzatziki, czyli krem jogurtowo-ogórkowy, który serwowany jest jako przystawka lub dodatek do innych potraw. W południowej Europie oraz na Bliskim Wschodzie na deser często zjada się gęsty jogurt z miodem lub słodkim pieczywem.

Smakołyk domowej roboty
Ci, którzy wolą delektować się własnoręcznie przyrządzoną przekąską oraz chcą dać upust swojej kulinarnej kreatywności, mogą pokusić się o samodzielne przygotowanie jogurtu. Następnie warto dobrać do niego odpowiednie dodatki. W sezonie letnim, kiedy dostęp do świeżych owoców jest niemal nieograniczony, śmiało można sięgać po takie produkty. Truskawki, maliny, poziomki i borówki to źródło wielu cennych składników odżywczych, które w połączeniu z jogurtem stworzą prawdziwą witaminową bombę. Jeśli taki deser wydaje się zbyt kwaśny, cukier z powodzeniem można zastąpić miodem. Zimą, jako dodatek do mleka bułgarskiego, świetnie sprawdzajś się bakalie. Orzechy włoskie, rodzynki lub inne suszone owoce wzmocnią smak jogurtu, a także wzbogacą go o cenne mikro- i makroelementy.
Jest zdrowy, niskokaloryczny, a przede wszystkim bardzo smaczny. Ponadto doskonale sprawdza się w formie lekkiej przekąski i dodatku do innych dań. Sięgając po jogurt, urozmaicamy naszš codzienną dietę, a także zyskujemy składnik do wielu kulinarnych eksperymentów.
Źródło: ROS-SWEET Sp. z o.o., www.orzechy.pl

 

Polecane publikacje

 

baner 120 ktosiek okladka feniksbaner przeszlosc okladka baner lacza nas roznice okladka ok