Facebook Twitter Linked GPlus

W pierwszej części artykułu przedstawiłam bardzo krótką i ogólną historię herbaty, a także, równie ogólnie, przedstawiłam jej dobroczynny wpływ na organizm ludzki. Dzisiaj przedstawiam poszczególne rodzaje herbaty i ich charakteryzację. Zapraszam do lektury.
Śmiało można powiedzieć, że herbata pozytywnie wpływa na ciało i ducha. Pijąc herbatę polepszamy nasze zdrowie i samopoczucie.

Czarna
Herbata, która jest najbardziej znana powstaje w procesie fermentacji liści krzewu herbacianego. Dzięki zawartemu w niej fluorowi – pobudza oraz dobroczynnie działa na szkliwo. Ponieważ obniża krzepliwość krwi  chroni przed zawałami. Gorzka jest zalecana przy dolegliwościach żołądkowych. Ogólnie wzmacnia organizm. Co ciekawe, bawarka – herbata z mlekiem, traci swoje zdrowotne właściwości.
Aby wydobyć pełny smak i aromat czarnej herbaty należy zalać ją wodą w chwili, kiedy dopiero zaczyna się gotować.

Zielona
Herbata, którą pije się coraz częściej nie powstaje na drodze fermentacji. Jej świeżo zebrane liście są po prostu suszone. Zieloną herbatę nazywa się „eliksirem zdrowia”, ponieważ posiada właściwości odmładzające, odtruwające organizm z toksyn oraz przeciwnowotworowe. Co więcej, działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Długo parzona ma działanie uspokajające. Ponieważ jest silnym antyoksydantem, spowalnia procesy starzenia organizmu.
Po około 1 – 2 minut od zagotowania wody należy zalać herbatę i parzyć ją od 3 do 8 minut.

Biała
Białą herbatę wytwarza się z pączków liści herbacianych, które zrywa się wczesną wiosną. Zwalcza wiele chorób, na przykład zaćmę, bezsenność czy otyłość. Ponieważ zawiera witaminę C wzmacnia odporność organizmu.
Powinno się ją parzyć około 3-8 minut w wodzie o temperaturze 85-90ºC.

Czerwona
Liście herbaty są poddawane dodatkowym procesom fermentacji, następnie leżakują nawet do 50ciu lat. Czerwoną herbatę nazywa się „zabójcą tłuszczu”, ponieważ obniża zawartość tłuszczu i cholesterolu w organizmie, wspomaga procesy trawienia, przyspiesza trawienie alkoholu, a także hamuje zmiany miażdżycowe. Najlepiej pić gorzką, ponieważ cukier neutralizuje jej właściwości.
Czerwona herbatę należy parzyć od 3 do 7 minut.

Polecane publikacje

 

baner 120 ktosiek okladka feniksbaner przeszlosc okladka baner lacza nas roznice okladka ok