Światowy Dzień Ziemi ‘2014 - festyn finałowy odbędzie się 27 kwietnia 2014r. w godz. 10.00 - 18.00. Od 1970 roku obchodzony jest na świecie, a od 1990 roku również w Polsce, zawsze 22 kwietnia. Nasz coroczny finał w postaci otwartego festynu organizowany jest w niedzielę w Warszawie, w Parku Pole Mokotowskie – chcemy wspólnie z Państwem zadbać o klimat. Głównym zadaniem naszego święta jest przybliżenie społeczeństwu wszelkich problemów związanych ze współczesną ekologią, upowszechnianie czystych technologii, szeroko pojęta edukacja w zakresie ochrony środowiska i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju. Jest to również doskonała okazja do przedstawienia szerokiej liczbie odbiorców zagrożeń naszej planety oraz podjęcie dyskusji o zależnościach pomiędzy ochroną środowiska naturalnego a zdrowiem i życiem ludzi. 
Tegoroczne obchody Światowego Dnia Ziemi są częścią ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej dla klimatu pt. „Zmieniaj nawyki - nie klimat!” prowadzonej od września 2013 do końca czerwca 2014 roku. Kampania dofinansowana jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do tej pory podczas kolejnych edycji Dnia Ziemi udało nam się wspólnie:
Plakat 2014•Rozdać około 184 tysięcy sadzonek drzew,
•Zebrać około 70 ton makulatury,
•Zebrać około 75 ton szkła,
•Zebrać około 38,7 ton zużytych baterii,
•Zebrać około 89 ton elektrośmieci, w zamian rozdać 45 tysięcy roślin ozdobnych,
•Zorganizować akcję w obronie warszawskich parków. 1998 i 1999 r. – akcja OCALMY POLE MOKOTOWSKIE, 2003r. – akcja POPARCIA IDEI PARKU PRZY DWORCU ZACHODNIM,
•Zorganizować konkursy, w których udział wzięło około 80 tysięcy dzieci i młodzieży z całej Polski,
•Zbudować złożoną z ponad 800 prac dzieci ZIELONĄ PIRAMIDĘ MARZEŃ,
•Zebrać podczas festynów Dnia Ziemi w parku Agrykola i na Polu Mokotowskim około 1 210 000 uczestników,
•Rozdać 30 000 ekologicznych, lnianych toreb (akcję zapoczątkowaliśmy w 1994 r.),
•Postawić na Polu Mokotowskim KRĄG MEGALITÓW – Pomnik Przyrody i Dziedzictwa Kulturowego (w 2000 roku, w roku 2001 krąg przenieśliśmy na teren Biblioteki Narodowej),
•Wyłonić 13 laureatów konkursu CZŁOWIEK ROKU POLSKIEJ EKOLOGII (konkurs organizowany od 2001 r.).
 
Oprócz naszej oferty Dzień Ziemi obchodzony jest na terenie całego kraju, prawie w każdej szkole i przedszkolu. 
 
Tematy dotychczasowych obchodów to:
 „ Drzewo” (1996)
 „Pomiędzy ziemią a niebem” (1997)
 „Woda” (1998)
 „Nawet ptakom potrzebna jest ziemia” (1999)
 „Czysta energia” (2000)
 „Czyste energie – czysta woda” (2001)
 „Szlaki natury, szlaki kultury” (2002)
 „Woda” (2003)
 „Dary ziemi” (2004)
 „Dekada Edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju” (2005)
 „Rzeka”(2006)
 „Ziemia odzyskana” (2007)
 „Klimat w potrzebie” (2008)
 „Z energią chrońmy klimat” (2009)
„Różnorodność w nas, bioróżnorodność wokół nas” (2010)
„Las całkiem blisko nas” (2011)
„ Dobra energia dla wszystkich” (2012)
„Elektroodpady - proste zasady” (2013)
 
IMPREZY TOWARZYSZĄCE
 
CZŁOWIEK ROKU 2013 POLSKIEJ EKOLOGII
Finał konkursu podczas konferencji prasowej Dnia Ziemi: 23 kwietnia 2014 r., godz. 12.00, Pub Lolek, Warszawa, Pole Mokotowskie, ul. Rokitnicka 20
 
Konkurs na Człowieka Roku 2013 - autorytet w dziedzinie ochrony środowiska zgłoszony przez pozarządowe organizacje ekologiczne, instytucje lub osoby prywatne. Człowiek Roku 2013 to osoba, która w sposób ponadprzeciętny zasłużyła się w roku 2013 dla ochrony środowiska, nie bacząc na trud prac podjętych dla dobra wspólnego. Konkurs służy popularyzacji osób i działań szczególnie ważnych dla środowiska przyrodniczego w Polsce oraz prezentacji autorytetów w tej dziedzinie. O wynikach konkursu zadecyduje niezależna kapituła w składzie: 
•Jacek Bożek - laureat konkursu "Człowiek Roku 2001" 
•Wojciech Gąsienica-Byrcyn - laureat konkursu "Człowiek Roku 2000" 
•Piotr Gliński - profesor socjologii, członek Polskiej Akademii Nauk 
•Grażyna Hodun - koordynator obchodów Dnia Ziemi 2013 
•Anna Kalinowska - laureatka konkursu "Człowiek Roku 2002" 
•Sławomir Kuczmierowski - sekretarz 
•Mira Stanisławska - Meysztowicz - laureatka konkursu "Człowiek Roku 2004" 
•Andrzej Kassenberg - laureat konkursu "Człowiek Roku 2005" 
•Krzysztof Skóra - laureat konkursu "Człowiek Roku 2007" 
•Adam Wajrak - laureat konkursu "Człowiek Roku 2008" 
•Bohdan Szymański - laureat konkursu "Człowiek Roku 2009" 
•Radosław Gawlik - laureat konkursu "Człowiek Roku 2010" 
•Ewa Smuk - Stratenwerth - laureatka konkursu "Człowiek Roku 2011" 
•Jarosław Pająkowski - laureat konkursu "Człowiek Roku 2012" 
 
Laureat nagrody Człowiek Roku 2003 prof. dr hab. Mieczysław Górny zmarł w maju 2005 r. 
Laureat nagrody Człowiek Roku 2006 Przemysław Czajkowski zmarł 4 maja 2013 r. 
 
XV OGÓLNOPOLSKI KONKURS FOTOGRAFICZNY „PARKI NARODOWE” 
Wernisaż i wręczenie nagród: 10 maja 2014 r., godz. 18.00, Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego, ul. Tetmajera 38, Izabelin
 
Celem konkursu jest popularyzacja polskich parków narodowych, chroniących z mocy prawa najpiękniejsze fragmenty przyrody polskiej wraz z pamiątkami historii i kultury. Konkurs jest otwarty dla wszystkich fotografujących. Konkurs ten jest jednym z ważniejszych konkursów związanych z fotografią przyrodniczą w kraju, co potwierdza ilość oraz poziom nadsyłanych prac. W konkursie obok profesjonalistów biorą udział przede wszystkim amatorzy. Autorzy prac wykonują zdjęcia w 2 kategoriach: "Przyroda" i "Człowiek". Przysyłane prace w formie plików cyfrowych będą kwalifikowane do wystawy i nagradzane nagrodami i wyróżnieniami przez jury w składzie: Taida Tarabuła, Grzegorz Okołów, Ireneusz Graff. Patronat nad konkursem objął Związek Polskich Fotografów Przyrody.
 
WYSTAWA PARKI NARODOWE
Pokonkursowa wystawa fotograficzna
Wernisaż i wręczenie nagród: 10 maja 2014 r., godz. 18.00, Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego, ul. Tetmajera 38, Izabelin. 
Wystawa "Parki Narodowe" stanowić będzie efekt XV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego "Parki Narodowe" ogłoszonego przez Fundację Ośrodka Edukacji Ekologicznej oraz Kampinoski Park Narodowy z okazji Światowego Dnia Ziemi 2014 oraz Europejskich Dni Parków. Patronat merytoryczny nad konkursem i wystawą sprawuje Związek Polskich Fotografów Przyrody. Wystawa stanowi plon konkursu w 2 kategoriach: "Przyroda" i "Człowiek". 
Wszystkie zakwalifikowane przez jury do wystawy prace w ilości ok. 40 sztuk zostaną powiększone i wyeksponowane w sali wystawowej Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego. Otwarcie wystawy wraz z ceremonią wręczenia nagród i wyróżnień odbędzie się 10 maja 2014 roku o godz. 18.00. Po zakończeniu wystawy, od 15 czerwca 2014 roku, zostanie ona wyeksponowana w kilku innych miejscach na terenie Polski. Komisarzem wystawy jest Grzegorz Okołów. 
 
KONFERENCJA PRASOWA
23 kwietnia 2014 r., godz. 12.00, Pub Lolek, Pole Mokotowskie, Warszawa
Ważnym punktem promocji obchodów Dnia Ziemi jest konferencja prasowa. Odbędzie się ona w trakcie trwania części imprez towarzyszących, na kilka dni przed finałowym festynem. Na konferencję zaproszeni zostaną dziennikarze: gazet codziennych, gazet bezpłatnych, rozgłośni radiowych publicznych i komercyjnych, telewizji publicznej i komercyjnej, czasopism ekologicznych, tygodników, miesięczników. Dziennikarze podczas konferencji otrzymają pakiety reklamowo-informacyjne.
 
Podczas konferencji prasowej nastąpi rozstrzygnięcie konkursu na Człowieka Roku 2013 w dziedzinie polskiej ekologii oraz uroczyste wręczenie Tarczy Wojownika Gai.
 
FESTYN – 27 kwietnia 2014r., godz. 10.00 – 18.00, Pole Mokotowskie, Warszawa
 
SEKTOR EKSPOZYCJ PRZYRODNICZYCH
 
PREZENTACJA POLSKICH PARKÓW NARODOWYCH - WAŻNE – WRAŻLIWE – ZAGROŻONE
 
Już po raz jedenasty, w ramach festynu będącego kulminacją ogólnopolskich obchodów Światowego Dnia Ziemi, odbywającego się na Polu Mokotowskim w Warszawie w dniu 27 kwietnia 2014r., odbędzie się prezentacja wszystkich polskich parków narodowych. Na 23 stoiskach przedstawione będą ich najcenniejsze przyrodnicze i kulturowe walory.
W nawiązaniu do hasła, jakie towarzyszy tegorocznym obchodom – „Zmieniaj nawyki – nie klimat!”, parkowe prezentacje skoncentrują się wokół takich zagadnień jak: roczne rytmy przyrody, zjawiska fenologiczne typowe dla poszczególnych pór roku na danym obszarze, cechy charakterystyczne lokalnego mikroklimatu, związane z nim zależności i sprzężenia zwrotne, wpływ różnorodnych zasobów parków na klimat, gatunki wrażliwe na zmiany klimatyczne – ich uzależnienia i próby adaptacji itp. W istocie rzeczy chodzi o wykazanie, że te niezwykle cenne i objęte ochroną obszary, mające z jednej strony niebagatelny wpływ na kształtowanie się klimatu, same okazują się być bardzo wrażliwe na jego zmiany. 
Sposobem na przekazanie pewnej porcji przyrodniczej wiedzy, praktycznych informacji turystycznych, a zarazem pamiątką i zachętą dla publiczności, by odwiedzić wszystkie stoiska, będzie okolicznościowy recyklingowy kalendarz, obejmujący miesiące od kwietnia 2014 do kwietnia 2015. Każdemu parkowi zadedykowana zostanie oddzielna karta (przy 23 parkach na każdy z nich przypadną 2-3 tygodnie kalendarium). Na przedniej stronie każdej karty zamieszczona zostanie atrakcyjna fotografia przedstawiająca krajobraz danego parku, bądź charakterystyczny dlań gatunek rośliny czy zwierzęcia (wraz z podpisem i nazwiskiem autora), logo parku i stosowny fragment kalendarium, zaś na odwrocie: nazwa i dane teleadresowe parku oraz tytuł, tekst informacyjny i nazwisko jego autora. Lokalizacja poszczególnych kart w kalendarzu będzie odpowiadała tematyce zdjęcia i tekstu. Kartę tytułową z plakatem tegorocznych obchodów Dnia Ziemi z jednej, a informacją o NFOŚiGW jako instytucją finansującą przedsięwzięcie z drugiej strony, oraz śrubką spinającą wszystkie karty kalendarza w jedną całość, goście otrzymają przy wejściu na teren prezentacji. Pozostałe 23 karty zwiedzający będą sukcesywnie zdobywali na każdym ze stoisk, rozwiązawszy zadanie edukacyjne, bądź udzieliwszy prawidłowej odpowiedzi na zadane pytanie.  
A co parki przygotowały w tym roku:
 
Babiogórski Park Narodowy
W trakcie festynu z okazji Dnia Ziemi na stoisku Babiogórskiego Parku Narodowego zaprezentowane zostaną postery nawiązujące do tematu tegorocznych obchodów. W ramach działań animacyjnych zaplanowano zagadki tematyczne przy makiecie plastycznej Babiej Góry, rozwiązywanie prostych zadań na planszach magnetycznych (układanki), układanie logotypu Parku w formie przesuwanych puzzli oraz grę plenerową typu "memory".
 
Białowieski Park Narodowy
W trakcie festynu Dnia Ziemi jedną z aktywności jest gra "Koło Fortuny". W grze wykorzystane jest Koło Fortuny - koło (drewniane lub np. ze sklejki, o średnicy około 60 cm, w pozycji "leżącej"), na którym zamieszczone są emblematy - ilustracje przedstawiające motywy przyrodnicze. Oprócz koła elementem gry jest również zestaw pytań, opracowanych np. w postaci książeczki, gdzie funkcjonują te same, co na kole fortuny, emblematy. Uczestnik przystępujący do gry "kręci" kołem, a wskazówka na kole wskazuje emblemat. Sprawdzamy w książeczce, jakie pytanie wylosował uczestnik. Pytania będą dotyczyły biologii, ekologii, zagrożeń i ochrony żubra. Inne działania edukacyjne zaplanowane na tegoroczny Dzień Ziemi: quiz pt.: "Białowieski Park Narodowy", z wykorzystaniem kostek i opracowanych pytań dotyczących walorów przyrodniczych i kulturowych Białowieskiego Parku Narodowego; kolorowanki dotyczące żubra, skierowane do najmłodszych.   
 
Biebrzański Park Narodowy: 
Stoisko Biebrzańskiego Parku Narodowego będzie poświęcone działaniom związanym z zatrzymaniem wody na bagnach i przedstawieniem korzyści z tego płynących dla klimatu. Uczestnicy będą mieli możliwość poznać pracę bobrów, uczestniczyć w budowie żeremi czy tam bobrowych (na makiecie). Poznają życie w wodzie, którą zatrzymuje bobrowa tama. Działaniem będzie układanie cyklu rozwojowego żaby, rozpoznawanie roślin wodno-błotnym. Mokradła to miejsce życia ptaków. Zakupione maskotki posłużą do nauki rozpoznawania ptaków po głosie. Pacynki do przedstawiania scen rodzajowych przez np. rodzica + dziecko, na podstawie krótkich scenariuszy z życia mieszkańców mokradeł. Zaproponujemy narysowanie na przedstawionym schemacie rzeki, własnej wizji zagospodarowania terenu wokół niej. Będzie również quiz o treści związanej z charakterystycznymi cechami Biebrzańskiego Parku Narodowego przedstawionymi na posterze.
 
Bieszczadzki Park Narodowy
 Park pragnie przybliżyć uczestnikom zwierzęcych i roślinnych mieszkańców Bieszczad. Będziemy prezentowali florę wiosenną gór oraz klucz do rozpoznawania roślin. Gry edukacyjne podczas których uczestnicy będą musieli: 
a)przypisać młode osobniki do dorosłych zwierząt
b)rozpoznawanie zwierząt po częściach ciała 
c)rozpoznać rośliny na zdjęciach
d)dopasować żywność do wymienionych zwierząt.
 
 Bory Tucholskie Park Narodowy
Tytuł prezentacji: „Pieszo lub rowerem …”
Prezentacja PNBT ma zachęcić do zwiedzania Parku pieszo, rowerem lub na nartach biegowych. Dlatego też pragniemy zaprezentować najciekawsze miejsca. W związku z tym na naszym stanowisku znajdą się: zdjęcia z Parku, prace konkursowe dzieci z XX Gminnego Konkursu Ekologicznego odbywającego się w tym roku pod hasłem „Spacerem po zdrowie w Borach Tucholskich”, mapa oraz jako element wystroju stelaż z tabliczkami kierunkowymi, a także inne elementy nawiązujące do tej tematyki. Odwiedzającym stanowisko Parku (niezależnie od wieku) zaproponujemy m.in. grę pt. /Pieszo lub rowerem po Parku Narodowym „Bory Tucholskie”/. Jest to gra planszowa, w której uczestnicy wybierają szlaki którymi wędrują. Kiedy wejdą na oznaczone pole muszą odpowiedzieć na pytanie dot. Parku lub np. rozpoznać przedstawiony gatunek rośliny, czy zwierzęcia. Dodatkowo będzie można w grupach ułożyć wielkie puzzle przedstawiające logo PNBT. Dla najmłodszych uczestników przygotujemy również mini puzzle oraz plansze do rozpoznawania zwierząt, roślin itp.
 
Drawieński Park Narodowy
Działania animacyjne podczas festynu z okazji Dnia Ziemi. 
a)Propagowanie hasła "Zmieniaj nawyki, a nie klimat".
b)Pogadanki nt. wpływu człowieka na zmiany klimatyczne (co 60 minut).
c)Gra edukacyjna "Klimatyczne koło fortuny".
d)Układanie drewnianych puzzli przedstawiających ekosystemy
e)wrażliwe na zmiany klimatu.
f)Układanie drewnianych klocków przedstawiających organizmy
g)wrażliwe na zmiany klimatu.
h)Gry przyrodnicze i kolorowanki dla najmłodszych.
i)Konkurs wiedzy o Drawieńskim Parku Narodowym.
 
Gorczański Park Narodowy
Działania prezentacyjno – edukacyjne Parku będą się obracały wokół hasła przewodniego tegorocznego Dnia Ziemi. Będziemy przybliżali walory naszego Parku, jego specyfikę i uświadamiali czyhające na przyrodę zagrożenia. Tu szczególnie będziemy kładli nacisk ma działania ludzkie. 
Zabaw proponowane to: 
a)malowanie salamandry
b)układanie puzzli (gra w parach; dziecko+rodzic lub dziecko+dziecko)
c)quiz
 
Góry Stołowe Park Narodowy
Tematem prezentacji będzie aspekt wiosenny. W trakcie działań edukacyjnych przedstawimy gatunki roślin wczesnowiosennych, ciekawostki z nimi związane. Zadaniem zwiedzających będzie rozpoznawanie gatunków roślin. Dla młodszych uczestników przygotowaliśmy legendę o śnieżycach, a także rebusy i zagadki. Oczywiście dla wszystkich dostępne będą ogólne informacje dotyczące naszego parku. Dla szkół i grup zorganizowanych zostaną przygotowane materiały edukacyjno - promocyjne.
 
Kampinoski Park Narodowy
Stoisko Kampinoskiego PN przybliży odwiedzającym walory przyrodnicze, historyczne i turystyczne parku poprzez konkursy wiedzy, gry planszowe i zabawy edukacyjne.
 
Karkonoski Park Narodowy
Gra dydaktyczna "Nobliści"- uczestnik wybiera spośród zdjęć znanych noblistów osobę, która dostała nagrodę za upowszechnianie wiedzy na temat zmian klimatu wynikających z działań człowieka (np. Wisława Szymborska, Matka Teresa, Lech Wałęsa, Barack Obama, Albert Einstein, Al Gore). Obserwacje porostów pod lupą- uczestnik układa je według skali porostowej, tłumaczy co to jest bioindykator (podaje inne przykłady bioindykatorów), tłumaczy na co wskazuje obecność porostów lub ich brak. Filtr na wodę - uczestnik lub grupa uczestników przy pomocy plastikowej butelki lub lejka oraz naturalnych składników (piasek, żwir, mech, węgiel) ma za zadanie zrobić prosty filtr do wody. Plansza "Fen w Karkonoszach"- na powierzchni planszy znajdować się będzie las. Gdy uczestnik zabawy w niego dmuchnie las będzie się uginał lub się przewróci. Zadaniem uczestnika będzie wyjaśnienie co to jest fen, jakie znaczenie mają lasy na kształtowanie klimatu itd. Dodatkowo: losowanie pytań na temat Karkonoszy
 
Magurski Park Narodowy
Prezentacja Magurskiego Parku Narodowego związana będzie z fenologiczną wczesną jesienią. Wskaźnikiem jej rozpoczęcia jest kwitnienie zimowitów jesiennych – kwiatów licznie występujących na magurskich łąkach. Jeden z nich pojawi się na stoisku w formie powiększonego modelu i będzie motywem przewodnim całej prezentacji. Pojawią się także zimowity naturalnej wielkości wykonane z krepiny, które będą tworzyły zimowitową łąkę. Tego gatunku dotyczył będzie także jeden z, bannerów, który będzie tworzył tło stoiska MPN. Drugi banner będzie pokazywał, jak wygląda jesień w MPN i zachęcał do jego odwiedzenia w tym okresie. Pojawią się także gałęzie drzew owocowych, które stanowią charakterystyczny element magurskiego krajobrazu. Na gałęziach znajdą się wykonane z papieru jabłka, gruszki i śliwki, które o tej porze dojrzewają na drzewach. Na stoisku będą także prezentowane tzw. „dary natury”, które mają zwrócić uwagę na to, co dzięki przyrodzie otrzymujemy i co możemy stracić, jeżeli nie zmienimy nawyków wpływających na nią negatywnie. Większość z nich związana będzie z jesienią, niektóre prezentowane będą w koszach wykonanych z ekologicznej papierowej wikliny, niektóre na drewnianym stojaku przygotowanym na Dzień Ziemi. 
 
Narwiański Park Narodowy
Narwiański Park Narodowy zaprasza na Dni Ziemi, gdzie pracownicy parku przedstawią najważniejsze bogactwa przyrodnicze Doliny Narwi. Każdy odwiedzający stanowisko będzie mógł dowiedzieć się więcej na temat ekosystemów bagiennych oraz roli mokradeł w zmianach klimatu, sprawdzić swoją wiedzę w różnych grach edukacyjnych (np. w rozpoznawaniu ptaków, układaniu sylwetek ptaków z drewnianych puzzli). Do spróbowania będą też produkty lokalne, wyprodukowane nad Narwią.”
 
Ojcowski Park Narodowy
Na stoisku parku będzie można zwracać uwagę na  niebezpieczeństwo przebywania w terenie leśnym ze względu na możliwość ukąszenia przez kleszcze. W takich przypadkach szczególnie przydatna będzie ogólna wiedza nt.  profilaktyki ewentualnych chorób odkleszczowych. W Polsce w 2009 roku zanotowano o 70% wzrost liczby zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu w stosunku do lat poprzednich! Badania wykazały znacząco większą liczbę zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu w rejonach gdzie wcześniej notowano nieliczne (lub wcale) przypadki KZM. Będziemy przekazywać najważniejsze zagadnienia z tym związane w formie ustnej rozmowy z uczestnikami festynu a także dla osób bardziej zainteresowanych tym tematem będziemy mieli materiały edukacyjne. Również do dyspozycji uczestników Festynu będą informacje (w formie ulotek) o wpływie zmian klimatu na bezkręgowce. Zmiany klimatyczne i ich wpływ na florę i faunę są przedmiotem wielu badań naukowych prowadzonych w ostatnich latach. Dotyczą one także wpływu tych zmian na zwierzęta bezkręgowe. Liczne prace badawcze dowodzą zwiększania lub zmniejszania się zasięgu niektórych gatunków czy też wahania liczebności populacji, które związane są z ocieplaniem się klimatu Ziemi. Zmiany te mogą wynikać także z innej działalności człowieka, np. fragmentacji czy modyfikacji siedlisk; podkreśla się jednak, że wpływ przemian klimatycznych jest ważnym czynnikiem. Na stoisku będą nam towarzyszyć przedstawiciele z Fundacji - Aby Żyć, zajmującej się m.in. profilaktyką chorób. 
 
Park Narodowy Ujście Warty
Park Ujście Warty podczas prezentacji przybliżać będzie zasoby swojego Parku. Wszystkie działania zdeterminowane będą tegorocznym hasłem festynu. Dla uczestników przygotowaliśmy grę planszowo – przestrzenną  pt. „Olszynki”. Polega ona na połączeniu tropów zwierząt z prezentowanymi zwierzętami. Wśród wystroju stoiska znajdą się: muszle, pióra oraz gałęzie ze zgryzami bobrowymi. 
 
Pieniński Park Narodowy
Gospodarze stoiska będą zadawali proste pytania dotyczące Pienin z zakresu geografii, przyrody, historii itp.
 
Poleski Park Narodowy
Segregujemy odpady - przedstawione zostaną zabawy z interaktywnym zestawem demonstracyjnym. Celem zestawu jest aktywna nauka celu i sposobu segregacji odpadów. Zestaw zawiera makiety 3 wielkich koszy-kontenerów na śmieci oraz 36 kolorowych obrazków-makiet produktów z 3 grup recyklingowych: plastiki, szkło i papier. Plansza "Segregacja odpadów" - Plansza pokazuje podział odpadów, symbole i znaki ekologiczne, czas biodegradacji odpadów. Wymiary: 70x100 cm, dwustronnie foliowana z zawieszką. Zestaw 7 wielkich modeli owadów - Zestaw zawiera wielkie modele owadów wykonane starannie z tworzywa sztucznego, tak aby ułatwić zapoznanie i oswojenie się z nimi. Modele przedstawiają: muchę, biedronkę, pszczołę, motyla, mrówkę, ważkę i konika polnego.
 
Roztoczański Park Narodowy 
„O naturze w naturze” – ekologia dla każdego (duża gra planszowa o wymiarach 1,5x1,5 m). Gra planszowa dla min. 5 osób (możliwe uczestnictwo grup drużynowych 5 drużyn po 5 osób). Uczestnicy poruszają się po kolorowych polach (po ścieżkach poznawczych i szlakach turystycznych), zgodnie z liczbą wyrzuconych oczek na kostce. Każda osoba może wykonać min. 5 rzutów kostką. Celem gry jest dotarcie to wybranego koloru obszaru ochrony ścisłej, poprzez prawidłowe wykonanie wszystkich zadań przedstawionych w instrukcji. Osoba, której uda się dotrzeć jako pierwszej na pole obszaru ochrony ścisłej wygrywa.
 
Słowiński Park Narodowy 
a)Przyrodniczy "fotopstryk" z popularnymi gatunkami zwierząt występujących w SPN.
b)"Bufet dla zwierząt" gra – zadanie
c)"Przyrodnicza gra planszowa" - w formie banera leżącego na trawniku - gra – zabawa
d)"Słowińskie memory" - gra – zadanie
e)"Tropy zwierząt" - gra – zadanie.
 
Świętokrzyski Park Narodowy
Konkurs będzie odbywał się na bazie kalendarza fenologicznego zrobionego  jako baner typu rollup. Polegał on będzie na zadawaniu pytań uczestnikom odnośnie zmian i zjawisk fenologicznych występujących w okresie danego miesiąca.
Tatrzański Park Narodowy
Tatrzański PN przygotował dla odwiedzających festyn z okazji Dnia Ziemi informacje o Parku. Pokażemy piętrowość Tatr, czyli na jakich wysokościach można spotkać jakie zwierzęta i rośliny. Priorytetem w tym roku jest edukacji jak zachować się  w Parku z dużym naciskiem na zachowania wobec zwierząt. Głównym motywem będzie zachowanie wobec niedźwiedzia. Jak go unikać i co robić gdy go spotkamy. Przed wszystkim jednak chcemy uświadomić uczestnikom  jak nasze jednostkowe działania wpływają na to zwierzę. Naszym celem jest uświadomienie, że nie tylko ludzie są zagrożeni ale przede wszystkim niedźwiedzie z powodu naszych zachowań. 
Zabawy i zadania, które przeprowadzimy: 
a)wymień, napisz albo narysuj – jak należy zachowywać się w górach
b)zabawa grupowa – co robić gdy spotkamy niedźwiedzia opowiedz lub pokaż.
 
Wielkopolski Park Narodowy 
Wielkopolski PN skupi się na przedstawieniu położenia Parku, jego walorów i specyficznych potrzeb ochrony przyrody na tym terenie. Działania informacyjne poparte zostaną edukacyjnymi. Będziemy prezentowali, jak można zmieniać swoje nawyki, w obcowaniu z przyrodą by nie wpływać na nią negatywnie. Przybliżymy piętrowość w lesie. 
Zabawy dla uczestników:
a)quiz z pytaniami dotyczącymi właśnie pozyskanej wiedzy na temat lasu oraz prawidłowych zachować w lesie
b)orgiami dla dzieci i dorosłych (nauka zrobienia zwierzątka z papieru)
c)zadanie z rysowania zwierzęcego symbolu parku 
d)możliwość wysłuchania głosów ptaków oraz quiz z ich rozpoznawania.
 
Wigierski Park Narodowy
a)Gra planszowa "Które zwierzęta zasypiają i hibernują zimą?"
b)Gra planszowa "Jakie ssaki zimą zmieniają kolor futra?"
c)Puzzle "Zwierzęta WPN"
d)Rebusy "Gatunki borealne"
e)Sudoku "Zwierzęta"
f)Gry magnetyczne "Zwierzęta WPN".
 
Woliński Park Narodowy
Prezentacja pt.: „Niezwykły rokitnik zwyczajny” (miesiąc – listopad). W WPN znajdują się jedne z nielicznych naturalnych stanowisk tej chronionej i pięknej rośliny. Wybieramy listopad, ponieważ wtedy, po opadnięciu liści, owoce rokitnika wyglądają najbardziej okazale, a do tego mają istotne znaczenie dla przyrody – jako jedno z ostatnich pożywień dla drobnych ptaków zimujących w Polsce. Działania zgodnie z naturą, a nie przeciwko niej, przynoszą korzyści dla zachowania naszego klimatu. WPN – prowadzi edukację, która daje możliwość poznania przyrody, pozwala nam zmieniać nawyki i pozytywnie oceniać zjawiska zachodzące w przyrodzie. Pozytywne wzorce wraz ze zmianą myślenia przenosić do naszego zachowania. Odpoczynek fizyczny i psychiczny realizowany w zgodzie z naturą daje nam poczucie bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo jest potrzebne człowiekowi do racjonalnego działania a przyrodzie do jej rozwoju. Edukacja, to zmiana nawyków, tych, które pozwalają chronić klimat.
Podczas festynu prowadzone będą kalambury, podczas których każdy z uczestników, korzystając z tablicy flipchart lub używając gestów, będzie losował i pokazywał hasło. Pozostali uczestnicy będą odgadywać to hasło. Kiedy hasło zostanie odgadnięte osoba pokazująca otrzymuje element do kalendarza Dzień Ziemi 2014. Następnie kolejny uczestnik losuje hasło i przystępuje do pokazywania. Zabawa kończy się, kiedy hasła wszystkich pokazujących zostaną odgadnięte.
 
PREZENTACJA LASÓW PAŃSTWOWYCH - ZMIENIAJ NAWYKI, NIE KLIMAT
 
Lasy są nieodłącznym elementem polskiego krajobrazu. Pokrywają niemal 30% powierzchni naszego kraju. Są miejscem wypoczynku i rekreacji, a także źródłem cennych, ekologicznych surowców – ziół, owoców, grzybów i oczywiście drewna. Dzięki trwale zrównoważonej gospodarce lasy spełniają wiele funkcji. Są wśród nich bardzo ważne dla człowieka funkcje ekologiczne. To właśnie lasy kształtują otaczający nas klimat, zarówno ten lokalny jak i globalny. Są naturalnym filtrem cywilizacyjnym i „fabryką” tlenu. Regulują obieg wody w przyrodzie, zabezpieczając nas np.: przed powodziami. Utrzymanie dobrej kondycji polskich lasów to zadanie stojące przed leśnikami. Jednak do jego realizacji potrzebna jest praca nas wszystkich. 
Odwiedzając stoiska Lasów Państwowych przygotowane z myślą o uczestnikach Dnia Ziemi 2014, będzie można, poznać zasady zachowania się w lesie, nauczyć się jak racjonalnie korzystać z lasu. Rozmawiając z leśnikami dowiemy się jak aktywnie spędzać czas w lesie, co robić by nasza obecność nie była uciążliwa dla jego mieszkańców. Leśnicy chętnie opowiedzą także o swojej pracy, odpowiedzą na nurtujące Państwa pytania. A może spotkanie z leśnikami będzie inspiracją do zorganizowania weekendowej wyprawy do lasu lub spędzenia w nim wakacyjnego urlopu? Spróbuj! My wiemy, że warto.
 
 
DRZEWKO OD LEŚNIKÓW
 
Lasy są swego rodzaju „fabryką” produkującą czyste powietrze. Nawet pojedyncze drzewa pozytywnie wpływają na klimat – dostarczają tlenu i oczyszczają atmosferę, poprawiając warunki życia i wpływając na zdrowie ludzi. Jeśli i Ty chciałbyś mieć własną „fabrykę świeżego powietrza” przyjdź na stoisko Lasów Państwowych. Specjalnie dla pierwszych 10 000 uczestników przygotowaliśmy sadzonki różnych gatunków drzew leśnych. Zapraszamy od godz. 13:00.
SEKTOR ŚWIADOMEGO KONSUMENTA
 
STÓŁ DARÓW ZIEMI – POKAZ TRADYCYJNYCH I EKOLOGICZNYCH PRODUKTÓW WYSOKIEJ JAKOŚCI
 
Celem prezentacji przebiegającej pod hasłem: Stół Darów Ziemi - pokaz tradycyjnych i ekologicznych produktów wysokiej jakości będzie promocja i prezentacja produktów regionalnych i ekologicznych oraz informacja i edukacja, kształtująca postawy konsumenckie na rzecz wyboru żywności naturalnej, wytwarzanej tradycyjnymi metodami oraz ochrony różnorodności biologicznej w rolnictwie poprzez sięganie do ich korzeni przyrodniczych, historycznych i kulturowych. 
Zamierzeniem autorów prezentacji jest uświadomienie uczestnikom wartości produktów wyprodukowanych w warunkach naturalnych w regionach ekologicznie "czystych", za pomocą technologii nie zaburzającej równowagi środowiskowej i bioróżnorodności w rolnictwie. 
 
W skład programu Stół Darów Ziemi wejdzie pięć ekspozycji plenerowych:
 
Ekspozycja I: Stoiska regionalne, wystawy i programy edukacyjne. 
Na ekspozycję złożą się stoiska organizacji upowszechniających tradycyjne i ekologiczne produkty rolne m.in. Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, Społecznego Instytutu Ekologicznego i lokalnych grup działania. W ramach tej części prezentacji wyeksponowane zostaną plakaty i postery informacyjne, przeprowadzone zostaną konkursy dla dzieci i młodzieży. 
Zaprezentowana zostanie wystawa edukacyjna pt. "Nasze wybory dla ZIEMI" korespondująca z działaniami Społecznego Instytutu Ekologicznego. Wystawa koncentrować się będzie na wyborach konsumentów w 4 dziedzinach: 
•rolnictwo przemysłowe - rolnictwo ekologiczne 
•zanikanie gatunków - ochrona bioróżnorodności 
•cywilizacja śmieci - odpowiedzialny konsument 
•energia nieodnawialna - zielone technologie 
Ekspozycja II: O produktach. 
W ramach Ekspozycji II pokazane zostaną produkty z rolniczej bioróżnorodności oraz certyfikowane produkty ekologiczne.  Prezentację wzbogacą plakaty, zdjęcia, publikacje, ulotki.
 
Ekspozycja III: Wirydarz Polski - rajski ogród ziół i kwiatów. Skarby lasów, łąk i pól Mazowsza. 
Ekspozycja III zaprezentuje tradycyjne ogrody przydomowe, przekaże wiedzę o rodzimych gatunkach kwiatów i ziół oraz propagować będzie zakładanie przydomowych wirydarzy, charakterystycznych dla danego regionu. Stoisko zostanie przybrane polskimi kwiatami oraz ziołami leczniczymi i przyprawowymi. W ramach ekspozycji można będzie posłuchać krótkich prelekcji na temat kwiatów polnych, poznać rolę dawnych odmian roślin i drzew w zachowaniu bioróżnorodności, a na stoisku będą dostępne pocztówki z kwiatami z polskich ogrodów oraz publikacje Społecznego Instytutu Ekologicznego poświęcone tradycyjnym ogródkom, kwiatom i sadom dawnych odmian. Ponadto na posterach, ulotkach i w postaci eksponatów pokazane zostaną kwiaty, krzewy i zioła rosnące w dawnych ogrodach, ich znaczenie przyrodnicze i krajobrazowe oraz sposoby wykorzystywania tradycyjnych roślin w kuchni i medycynie. Ekspozycji będzie towarzyszył konkurs dla dzieci.
 
Ekspozycja IV: Stół Darów Ziemi. 
Prezentacja stanowić będzie zwarty, zadaszony kilkudziesięciometrowy "stół", na którym znajdą się produkty regionalne ze wszystkich regionów Polski, przede wszystkim te, których producenci uczestniczą w europejskich i krajowych systemach jakości żywności oraz produkty nagrodzone w konkursie "Nasze Kulinarne Dziedzictwo". Ideą ekspozycji jest pokazanie produktów mających oznaczenia europejskie i polskie (znaki Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne, Gwarantowana Tradycyjna Specjalność, znak produktu ekologicznego oraz znak "Jakość Tradycja"). Na "stole" zaprezentowane zostaną najwyższej jakości wędliny, sery, chleby, miody, przetwory owocowo-warzywne, a uczestnicy będą mogli zaopatrzyć się w materiały informacyjne nt. produktu regionalnego oraz aktualnych możliwości i rozwiązań prawnych dotyczących wytwarzania regionalnej żywności. Przy ekspozycji będzie zorganizowany punkt informacyjny nt. "Żywność wysokiej jakości. Krótsza droga od producenta do konsumenta" promujący krótkie łańcuchy żywności. Będą rozdawane materiały informacyjne: ulotki i broszury. Przy punkcie umieszczone zostaną plakaty i banner przedstawiający oznaczenia żywności wysokiej jakości.
 
Ekspozycja V: Uczenie się przez całe życie. 
Na tegorocznym Stole Darów Ziemi można będzie zapoznać się z rezultatami projektów realizowanych przez Społeczny Instytut Ekologiczny w ramach europejskiego programu "Uczenie się przez całe życie". Po raz drugi zaprezentują swój kraj, kulturę, tradycję, przyrodę i kulinaria ekolodzy-seniorzy. Pod hasłem "Eko-synergia 50 plus" Społeczny Instytut Ekologiczny realizuje projekty, które angażują seniorów do działań na rzecz przyrody i środowiska, a także umożliwiają nawiązywanie kontaktów i wymianę doświadczeń z seniorami w innych państwach europejskich. W tym roku grupa seniorów z Turcji i Włoch przygotuje informacje o swoich organizacjach i ekologicznych przedsięwzięciach. 
Dla zainteresowanych europejskim dziedzictwem kulinarnym przygotowano najbardziej tradycyjne przepisy z 8 krajów - Belgii, Hiszpanii, Estonii, Finlandii, Portugalii, Rumunii, Grecji, Turcji - zostały one zebrane w ramach partnerskiego projektu pod hasłem "Foodprint.eu" - czyli europejski ślad kulinarny. 
Zainteresowani owocami dawnych odmian i ekosystemami tradycyjnych sadów otrzymają informację o projekcie ESTO - (europejski specjalista tradycyjnego sadu), będą mogli dowiedzieć się jak pielęgnować tradycyjne sady i jak sadzić nowe sady dawnych odmian. 
Ponadto na stoisku Społecznego Instytutu Ekologicznego będzie można porozmawiać o znaczeniu ekosystemów, bioróżnorodności i dzikich zapylaczy oraz o tym jaki wpływ na nasze zdrowie mają znajdujące się w produktach żywnościowych związki chemiczne, pestycydy i GMO. 
 
Zielony Punkt Konsultacyjny, czyli racjonalność zakupów i odpowiedzialna konsumpcja
Konsumenci w społeczeństwach wysokorozwiniętych coraz częściej ujawniają swoją świadomość ekologiczną, stąd wzrastające zainteresowanie ekokonsumpcją i ekoprzemysłem. W związku z tym coraz większą popularnością cieszą się produkty, których produkcja odpowiada wymogom ochrony środowiska, a także opakowania wytwarzane z naturalnych surowców ulegających biodegradacji, podatnych do bezpiecznej utylizacji lub podlegających recyklingowi oraz nie zawierających szkodliwych związków chemicznych. Idea ochrony środowiska i upowszechnianie recyklingu staje się też inspiracją dla samych projektantów i producentów, którzy coraz częściej dokładają starań, aby z ich wyrobów było możliwe odzyskanie i powtórne przetworzenie cennych surowców, a także aby ich produkcja i eksploatacja były jak najbardziej energooszczędne. Na terenie Sektora Świadomego Konsumenta, na specjalnych stojakach przedstawione zostaną symbole konsumenckie oznaczające przydatność produktu lub opakowania do recyklingu lub produkty niebezpieczne dla środowiska, a także euroetykiety i polskie ekoznaki. W krajach wysokorozwiniętych dokonuje się swego rodzaju "rewolucja" w sferze konsumpcji, przejawiająca się we wzroście świadomości konsumenckiej, w wyniku której następuje modyfikacja dotychczasowych wzorów zachowań konsumenckich i ich racjonalizacja. Wzrasta krytyczny stosunek do oferty rynkowej, maleje liczba zakupów emocjonalnych (impulsywnych), ponieważ konsumenci dokładniej analizują wydatki. Konsumenci coraz częściej dążą do poprawy poziomu i jakości życia nie poprzez zwiększanie swojego stanu posiadania, ale przez umiejętne korzystanie z informacji, osiągnięć techniki i rozważnego zaspokajania potrzeb. Niestety w Polsce, wszystkie dotychczasowe badania dot. zrównoważonej konsumpcji wskazują na duże braki w wiedzy konsumenckiej, a także na słabe przekonanie o rzeczywistym wpływie konsumentów na środowisko, w którym żyją, poprzez ich zachowania i nawyki. Analiza świadomości ekologicznej Polaków przeprowadzona w 2009 roku przez Instytut na rzecz Ekorozwoju pokazała, że wśród społeczeństwa zmniejszyła się obawa przed brakiem zrozumienia dla zachowań proekologicznych ze strony otoczenia, niemniej jednak aż 49% ankietowanych nie jest zainteresowanych takimi działaniami, a 36% nie wierzy w ich skuteczność. Motywy związane z szeroko pojętą ochroną środowiska również w niewielkim stopniu wpływają na wybory rynkowe polskiego konsumenta. Sposób wytwarzania produktów żywnościowych pozostający w zgodzie z przyrodą jest istotny jedynie dla 11% badanych. Na rodzaj opakowania z punktu widzenia jego oddziaływania na środowisko zwraca uwagę tylko 9% klientów. Polski konsument jest też w większości konserwatystą żywieniowym i jako taki wykazuje znaczną niechęć do wszelkich zmian ukształtowanego modelu konsumpcji.  Z tego powodu festyn ekologiczny "Dzień Ziemi '2014" szeroko komentować będzie zdrową i odpowiedzialną konsumpcję, przekazując wiedzę w formie wystaw plenerowych, plansz informacyjnych, "żywych" pokazów (m.in. zwierząt rodzimych ras), prezentacji stoisk regionalnych ze zdrową żywnością oraz udzielając konsultacji i porad konsumenckich, a także udostępniając broszury i materiały certyfikowanych wystawców ekologicznych. Zielony Punkt Konsultacyjny będzie stanowiskiem ds. doradztwa konsumenckiego, a jego zadaniem będzie upowszechnianie wzorca polskiego konsumenta, który decyzje o zakupie podejmuje w sposób rozważny i przemyślany, działa bardzo racjonalnie, mając świadomość, że poprzez zakupy i konsumpcję oddziałuje na środowisko przyrodnicze, a troskę o własne zdrowie łączy z troską o jakość środowiska. 
W Zielonym Punkcie Konsultacyjny dla polskich konsumentów dyżurować będzie osoba udzielająca informacji na temat jak planować zakupy, jakie produkty wybierać, jak wspierać lokalny rynek produktów, jak postępować z opakowaniami i zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym oraz objaśniająca procedurę ekokonsumencką, zielony marketing i symbolikę znaków na opakowaniach.
 
ALEJKA PRODUKTÓW TRADYCYJNYCH I REGIONALNYCH MAZOWSZA 
 
Ekspozycja ekologicznego rolnictwa i tradycyjnego przetwórstwa na Mazowszu. Prezentacja wyróżnionych produktów w konkursie o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego, mazowieckich produktów wpisanych na krajową Listę Produktów Tradycyjnych oraz  członków Sieci  Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze. Ekspozycja przygotowana przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Projekt  „Dzień Ziemi – Alejka Produktów Tradycyjnych i Regionalnych Mazowsza” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 
 
SEKTOR ZBIÓRKI SUROWCÓW
WIELKA ZBIÓRKA REMONDIS
Firmy REMONDIS Electrorecycling, Electro-System oraz EKO-PUNKT zapraszają do aktywnego udziału w wielkiej zbiórce. 
Przynieś zużyty sprzęt elektryczny (AGD, RTV, IT, elektronarzędzia) albo szklane, plastikowe lub aluminiowe opakowania po napojach i chemii gospodarczej, a otrzymasz w zamian rośliny doniczkowe lub sadzonki krzewów. Dodatkowo zapewniamy ekologiczne atrakcje dla dzieci i dorosłych, w tym m.in.: IV otwarte Mistrzostwa Polski w rozkręcaniu komputerów na czas dla rodziców (nagrody sponsoruje Grupa Topex), zabawę w rozkręcanie komputerów dla dzieci, ekorebusy, gry i zabawy oraz edukację ekologiczną. Bądź ekologiczny – przyłącz się do zbiórki!
Każdy kto przyniesie:
1 szt. dużego  sprzętu otrzyma 1 roślinkę 
3 szt. średniego sprzętu otrzyma 1 roślinkę 
6 szt. drobnego sprzętu otrzyma 1 roślinkę 
1 szt. średniego sprzętu  i 4 szt. drobnego sprzętu otrzyma 1 roślinkę 
2 szt. średniego sprzętu  i 2 szt. drobnego sprzętu otrzyma 1 roślinkę 
20 opakowań szklanych (słoiki, butelki) otrzyma 1 roślinkę 
20 opakowań z tworzywa (butelki po napojach, chemii gospodarczej) otrzyma 1 roślinkę 
20 puszek aluminiowych po napojach otrzyma 1 roślinkę 
Roślinki jakie będziemy wydawać: różnokolorowe bratki, różnego rodzaju krzewy takie jak: tuje, bukszpany, cyprysy, kosodrzewiny i inne.
 
Ponadto na Polu Mokotowskim przez cały dzień czynne będzie stoisko edukacyjne, a w nim:
• IV Otwarte Mistrzostwa Polski w rozkręcaniu komputerów na czas. Konkurs skierowany jest do osób dorosłych, a zadaniem będzie rozkręcenie komputera w jak najkrótszym czasie. Osoby, które uzyskają najlepsze wyniki otrzymają nowe elektronarzędzia. Imprezę rozkręca Grupa Topex.
• Rozkręcanie komputerów dla dzieci – młodsi uczestnicy pikniku będą mogli osobiście poznać czym jest demontaż komputerów. Każdy wyposażony zostanie w niezbędne środki bezpieczeństwa oraz narzędzia.
• Eko-kącik dla dzieci – dla najmłodszych przygotowane zostaną gry, zabawy, malowanki, łamigłówki, rebusy itp. o tematyce ekologicznej.
• Stoisko informacyjne – każdy odwiedzający piknik będzie mógł zapoznać się materiałami informacyjnymi na temat prawidłowego postępowania z odpadami, w tym ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.
 
MIEJSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO OCZYSZCZANIA W M.ST. WARSZAWIE Sp. z o.o. 
Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m.st. Warszawie Sp. z o.o. już po raz trzeci zadba o czystość i porządek podczas festynu „Światowego Dnia Ziemi”. Spółka, jako firma proekologiczna oraz odpowiedzialna społecznie, podejmuje szereg działań edukacyjnych promujących zasady zrównoważonego rozwoju oraz racjonalnej gospodarki surowcami wtórnymi. Wspiera różnorodne inicjatywy ekologiczne na terenie Warszawy związane z rozpowszechnianiem działań na rzecz ochrony środowiska. Jest jedynym podmiotem na stołecznym rynku posiadającym Zintegrowany System Gospodarki Odpadami, który w sposób odpowiedzialny i przyjazny środowisku zagospodarowuje i finalnie unieszkodliwia odpady wytworzone przez mieszkańców Warszawy. Wszystkie działania MPO mają jeden cel: zagwarantować odpowiedzialne i przyjazne środowisku zagospodarowanie odpadów powstających na terenie miasta stołecznego Warszawy.
 
SEKTOR WYMIANY INFORMACJI 
ADMINISTRACJA I NAUKA
W Sektorze Wymiany Informacji udział wezmą instytucje publiczne szczebla samorządowego, instytuty badawcze oraz muzea i uczelnie prowadzące szeroką i wielopłaszczyznową działalność w zakresie edukacji ekologicznej i ochrony środowiska. Uczestnicy imprezy zaproszeni zostaną do udziału w warsztatach, konkursach i quizach z nagrodami, grach zespołowych i zabawach rodzinnych o charakterze edukacyjnym prowadzonych z wykorzystaniem ciekawych materiałów informacyjnych. W ofercie Wystawców nie zabraknie wystaw, ekspozycji przestrzennych, eksperymentów i zadań dla młodych badaczy przyrody. Dorośli uczestnicy imprezy będą mogli skorzystać z konsultacji na temat aktualnych problemów przyrodniczych oraz prawodawstwa polskiego w zakresie ochrony klimatu.
 
NARODOWY FUNDUSZ OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ
Podstawową formą działalności Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w zakresie edukacji ekologicznej jest zapewnienie szerokiego dostępu do wiedzy o środowisku naturalnym człowieka, zachodzących w nim zmianach i zagrożeniach spowodowanych postępem cywilizacyjnym, a także kształtowanie proekologicznych postaw, nawyków i stylu życia zgodnego z naturą. Popularyzacji tych celów służy szereg programów z dziedziny edukacji ekologicznej realizowanych przez NFOŚiGW. Pobudzanie świadomości społecznej i budowanie przekonań, że wzrost gospodarczy i rozwiązywanie problemów ekologicznych są możliwe bez degradowania środowiska naturalnego, dokonuje się za pomocą atrakcyjnych form adresowanych do wszystkich: do dzieci, młodzieży i dorosłych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansowuje ogólnopolskie programy edukacyjne i kampanie informacyjno-promocyjne, wydawanie książek, broszur, gazet, czasopism, doposażenie w sprzęt i pomoce dydaktyczne centrów edukacji ekologicznej, wyższych uczelni, produkcję filmów i telewizyjnych programów edukacyjnych, organizację konferencji, szkoleń, olimpiad, targów, wystaw i innych imprez o charakterze edukacyjnym oraz wspieranie profilaktyki zdrowotnej dzieci z rejonów największego zagrożenia ekologicznego.
Publiczność „Dnia Ziemi ‘2014” odwiedzająca stoisko Narodowego Funduszu i Gospodarki Wodnej będzie mogła wziąć udział w konkursach i atrakcjach związanych z tematem przewodnim tegorocznych obchodów. Przedstawiciele NFOŚiGW zaproponują odwiedzającym m.in.: konkursy plastyczne, doświadczenia dot. oszczędzania energii i wielkoformatowe gry planszowe (np. puzzle). Na stoisku dostępne będą również materiały informacyjne, związane z działalnością NFOŚiGW.
 
WOJEWÓDZKI FUNDUSZ OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W WARSZAWIE
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie jest instytucją finansującą różnorodne przedsięwzięcia z zakresu ochrony środowiska, realizowane na terenie województwa mazowieckiego. WFOŚiGW w Warszawie jest częścią unikalnego w skali światowej systemu finansowania ochrony środowiska w Polsce. Na przestrzeni 20 lat działalności Fundusz dofinansował na Mazowszu ponad 18 tysięcy inwestycji środowiskowych przeznaczając na nie prawie 3,8 miliarda złotych. Swoją działalność realizuje w ramach następujących dziedzin: 
•ochrona wód (oczyszczalnie ścieków, sieci kanalizacyjne); 
•gospodarka wodna (sieci wodociągowe, stacje uzdatniania wody, zbiorniki retencyjne i urządzenia ochrony przeciwpowodziowej, budowle hydrotechniczne); 
•ochrona powietrza (modernizacja systemów cieplnych, termomodernizacje budynków); 
•odnawialne źródła energii (kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltanika, efektywność energetyczna); 
•ochrona ziemi (gospodarka odpadami, recykling odpadów, unieszkodliwianie azbestu); 
•edukacja ekologiczna (organizacja: konkursów, warsztatów, festynów, konferencji, szkoleń o tematyce środowiskowej; wspieranie kampanii i akcji edukacyjno-informacyjnych; wydawanie publikacji i filmów edukacyjnych o tematyce środowiskowej; budowa, modernizacja oraz wyposażenie baz edukacyjno-turystycznych i dydaktycznych; rozbudowa infrastruktury terenowej); 
•ochrona przyrody (ochrona obszarowa i gatunkowa; pielęgnacja parków zabytkowych i pomników przyrody; ochrona lasów i zwiększenie lesistości; tworzenie planów urządzania lasów; wspomaganie parków, rezerwatów przyrody i innych obszarów chronionych); 
•zapobieganie zagrożeniom i poważnym awariom oraz usuwanie ich skutków; 
•monitoring środowiska; 
•środki Unii Europejskiej (m.in. w ramach I i II osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktury i Środowisko). 
Uczestnicy festynu "Dnia Ziemi '2014" na stoisku Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie będą mogli wziąć udział w: 
•konkursach z wiedzy ekologicznej (testy, quizy, zgadywanki, rebusy dla różnych grup wiekowych); 
•konkursie plastycznym pt. "Zmieniaj nawyki - nie klimat"; 
•w grze dydaktycznej pn. "Przejście przez rzekę"; 
•w innych ekologicznych zabawach "zmieniających" codzienne nawyki dla ochrony środowiska. 
Dla uczestników konkursów zostaną przygotowane "ekologiczne" nagrody. Na stoisku WFOŚiGW w Warszawie będzie można również uzyskać szczegółowe informacje nt. oferty programowo-konkursowej na 2014 rok.
 
URZĄD M.ST. WARSZAWY, LASY MIEJSKIE WARSZAWA
Stoisko Urzędu m. st. Warszawy przygotowane zostanie wspólnie z jednostką miejską Lasy Miejskie - Warszawa. Na stoisku pracownicy Urzędu Miasta st. Warszawy będą prezentować informacje promujące warszawskie tereny leśne oraz parki. Rozdawane będą materiały informacyjne dotyczące ochrony środowiska i prowadzone będą liczne konkursy dla uczestników festynu. 
Dla uczestników festynu z okazji „Dnia Ziemi ‘2014” przewidziano, m.in.:
-Eko puzzle
-Eko skrzaty; Eko sztuczki; Energo sztuczki /konkurs wiedzy ekologicznej z nagrodami/
-Wędrówki wesołej mrówki
-Wystawa „Zielona Warszawa”, przygotowana z okazji Szczytu Klimatycznego COP19.
Dodatkowo na stoisku popularyzowana będzie adopcja zwierząt z warszawskiego schroniska "na Paluchu". Wolontariusze ze schroniska "na Paluchu" należącego do fundacji "Noga w łapę" informować będą zainteresowanych dlaczego warto i jak można adoptować psa lub kota ze schroniska.
 
TRAMWAJE WARSZAWSKIE  Sp. z o.o.
Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o. to firma o ponad 145-letniej tradycji, świadcząca usługi w zakresie publicznego transportu zbiorowego, kierująca się zasadą odpowiedzialności ekonomicznej, społecznej i ekologicznej.
Podczas „Dnia Ziemi '2014” Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o. zrealizują następujące działania:
-konkursy  dla dzieci i młodzieży z zakresu pomiaru hałasu na specjalistycznym urządzeniu na codzień używanym do badań przyczyniających się do obniżenia hałasu na warszawskich torach,
-pokaz urządzeń elektroenergetycznych i elementów, z których zbudowane jest torowisko,
-koło fortuny, które umożliwi zabawę przez cały dzień, 
-przeprowadzenie konkursów dla dzieci i dorosłych z wiedzy o Tramwajach Warszawskich.
-wręczenie nagród i gadżetów ekologicznych,
-uruchomienie specjalnej tramwajowej linii dojazdowej do Pola Mokotowskiego (pętla Kielecka).
 
GŁÓWNY INSPEKTORAT OCHRONY ŚRODOWISKA
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest nowoczesną, profesjonalnie zarządzaną instytucją publiczną, dostarczającą instrumentów do prowadzenia efektywnej polityki ekologicznej, wyrażająca troskę o stan środowiska dla obecnych i przyszłych pokoleń. Misją Inspekcji jest kontrola podmiotów gospodarczych, tak, by korzystanie ze środowiska odbywało się z poszanowaniem ogólnie przyjętych zasad i norm w tym zakresie, monitorowanie i ocena stanu środowiska oraz dostarczanie społeczeństwu i władzy publicznej informacji o środowisku. Rolą Inspekcji jest kontrola wypełniania "regulacji środowiskowych", a także obserwacja jakości, dokonywanie oceny i prognoz stanu środowiska oraz zachodzących w nim zmian.
 
INSTYTYUT BADAWCZY LEŚNICTWA
Instytut Badawczy Leśnictwa założony został w 1930 r. jako Zakład Doświadczalny Lasów Państwowych, w 1934 r. został przekształcony w Instytut Badawczy Lasów Państwowych. Od 1945 r. istnieje jako Instytut Badawczy Leśnictwa, działający obecnie pod nadzorem Ministra Środowiska. 
Organami Instytutu są Dyrektor i Rada Naukowa. Rada Naukowa jest organem stanowiącym, inicjującym i opiniodawczym Instytutu; posiada uprawnienia do przeprowadzania przewodów doktorskich i habilitacyjnych oraz występowania z wnioskami o nadanie tytułu profesora. 
W ramach festynu ekologicznego "Dzień Ziemi '2014" Instytut Badawczy Leśnictwa przygotuje prezentację pn. „ZIELONA ENERGIA I TY”.
Prezentacje interaktywne:
1.ZIELONA ENERGIA – instrukcja jak wyhodować zielony wigwam w ogrodzie lub na działce;
2.NA TROPIE ELEKTROODPADÓW – poszukiwanie elektrośmieci z wykorzystaniem wykrywacza metali;
3.WYHODUJ SOBIE DRZEWKO - instrukcja wyhodowania drzewa z nasiona, patogeny nasion, jak drzewko pielęgnować;
4.LAS A ZMIANY KLIMATU.
5.ZJAWISKA EKSTREMALNE W PRZYRODZIE.
Prezentacje multimedialne:
1.LASY WIERZBOWE – ZIELONA ENERGIA.
2.LASEROWI ODKRYWCY – poszukiwanie śladów historii (średniowiecznych kurhanów) z wykorzystaniem danych z lotniczego skanowania laserowego;
3.OBSERWATORZY TRÓJWYMIARU – obserwacja lasu (i nie tylko) w trój wymiarze;
4.NAZIEMNE SKANOWANIE LASEROWE – las zapisany w liczbach (cyfrowy model lasu). 
Postery:
1.IBL dla lasów i leśnictwa.
2.Możliwości wykorzystania wierzby witwy w warunkach Polski.
3.Robinia akacjowa w Polsce – obca, inwazyjna, ale nie bez wartości!
4.Laserowi odkrywcy.
Uczestnicy konkursów i quizów nieodpłatnie otrzymają zrzezy wierzbowe do posadzenia „zielonej altanki” w ogródku przydomowym, a wszyscy chcący wyhodować samodzielnie drzewo otrzymają kwalifikowane nasiona drzew leśnych wraz z instrukcją postępowania.
 
INSTYTUT METEOROLOGII I GOSPODARKI WODNEJ
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prowadzi prace naukowo-badawcze, będąc jedyną instytucją w Polsce, która pełni służbę państwową w dziedzinach nauki: meteorologii, hydrologii, oceanologii, gospodarki i inżynierii wodnej, jakości zasobów wodnych, gospodarki ściekowej. IMGW jest członkiem WMO (World Meteorological Organization), a ponadto przystępuje do różnych projektów unijnych m.in. EULAKES oraz programu KLIMAT. 
Na potrzeby festynu "Dzień Ziemi '2014" IMGW-PIB, jak co roku, przygotuje moc atrakcji dla dzieci i młodzieży. Dla najmłodszych przewiduje się gry i konkursy edukacyjne, poświęcone tematyce pogodowej. Młodzi artyści będą mogli dać upust swym talentom malarskim, a rysunki będą nawiązywały do różnych skojarzeń pogodowych. Nieodłącznym elementem stoiska będzie ogródek meteorologiczny. Specjaliści IMGW-PIB będą tłumaczyli wszystkim zaciekawionym uczestnikom funkcjonalność i przydatność urządzeń pomiarowych, które na co dzień służą synoptykom i hydrologom do sporządzania prognoz. Dla szerszej publiczności przygotowane zostanie stanowisko objaśniające zawartość serwisu pogodowego pogodynka.pl oraz usługi i produkty, którymi dysponuje IMGW-PIB.
 
INSTYTUT NA RZECZ EKOROZWOJU (INE)
Instytut na rzecz Ekorozwoju (InE) jest pozarządową organizacją typu think-tank powstałą w 1990 r. Przez ponad 20 lat swej działalności InE stał się jednostką wyspecjalizowaną oraz uznaną w sprawach zrównoważonego rozwoju, a swym charakterem i wiedzą służy coraz szerszemu kręgowi odbiorców. Instytut powstał z misją budowania pomostów między ochroną środowiska a gospodarką i społeczeństwem oraz przenoszeniem i adaptacją doświadczeń w ochronie środowiska państw wysokorozwiniętych do warunków polskich, w szczególności w okresie transformacji oraz przygotowań i wejścia do Unii Europejskiej. Celem InE jest również inicjowanie i wzmacnianie instytucji działających na rzecz zrównoważonego rozwoju. Obecnie misja Instytutu na rzecz Ekorozwoju ulega przekształceniu w kierunku służenia przyszłym pokoleniom i brzmi: „W interesie przyszłych pokoleń”. Instytut formułuje warunki o charakterze gospodarczym, przyrodniczym i społecznym, jakie powinny być zapewnione, aby bieżące pokolenie mogło uwzględniać interes przyszłych generacji. 
Podczas „Dnia Ziemi ‘2014” InE zaprezentuje przede wszystkim związek między ochroną klimatu a budownictwem. Odwiedzający stoisko InE dowiedzą się w jaki sposób budować, aby oszczędzać energię i chronić klimat. Pomogą w tym spotkania z ekspertami w dziedzinie budownictwa energooszczędnego, podczas których będzie można znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania. W namiocie znajdą się też plansze wyjaśniające główne zasady budownictwa energooszczędnego i pasywnego oraz sposoby na energooszczędny dom. Ponadto, wiedzę można będzie zdobyć oglądając multimedialną prezentację pt. „Budownictwo a ochrona klimatu”, która będzie wyświetlana w namiocie. Uważni widzowie będą mieli szansę wygrać energooszczędne gadżety w konkursie sprawdzającym wiedzę zawartą w prezentacji. Dla najmłodszych będą czekały edukacyjne kolorowanki i konkurs z nagrodami. Szczegółowy harmonogram atrakcji będzie wywieszony przy wejściu do namiotu.
Ponadto na stoisku będzie można uzyskać informacje na temat projektów realizowanych przez InE, materiały merytoryczne (broszury, ulotki) oraz kontakt do ekspertów.
 
KOLEJE MAZOWIECKIE Sp. z o.o.
Koleje Mazowieckie Sp. z o.o. są pierwszym samorządowym przewoźnikiem kolejowym w Polsce. Spółka została powołana 29 lipca 2004 r. przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i ówczesną spółkę "PKP Przewozy Regionalne" Sp. z o.o. Dnia 8 stycznia 2008 r. Samorząd Województwa Mazowieckiego stał się jedynym właścicielem Kolei Mazowieckiej. Od chwili powstania, Koleje Mazowieckie konsekwentnie realizują program mający na celu organizację komunikacji kolejowej odpowiadającej potrzebom mieszkańców Mazowsza. Od kilku lat pasażerowie Kolei Mazowieckiej mogą podróżować nowoczesnym taborem: EZT EN75 Flirt lub EN76 ELF, autobusami szynowymi SA135 oraz wagonami piętrowymi typu "push - pull" obsługiwanymi przez lokomotywy TRAXX P160 DC. Strategia realizowana przez Koleje Mazowieckie zaowocowała znacznym wzrostem liczby podróżnych z 40 mln w 2005 r. do ponad 62 mln w 2013 r. Z wynikiem tym Koleje Mazowieckie zajmują drugą pozycję wśród przewoźników kolejowych w Polsce.
 
MSC – MARINE STEWARDSHIP COUNCIL
MARINE STEWARDSHIP COUNCIL jest niezależną, międzynarodową organizacją pozarządową założoną w 1997 roku z inicjatywy WWF i firmy Unilever. Wraz z naukowcami, rybakami oraz organizacjami ekologicznymi opracowała standardy środowiskowe w zakresie zrównoważonego rybołówstwa. Oznacza to, że dzięki MSC rybacy na całym świecie wiedzą jak łowić dziko żyjące populacje ryb, aby nigdy nie zabrakło ich w morzach i oceanach. Misją MSC jest wykorzystanie programu certyfikacji MSC i niebieskiego certyfikatu MSC. Program certyfikacji to ocena rybaków pod kątem sposobu dokonywania przez nich połowów. Jeżeli są zgodne ze standardami MSC rybacy mogą oznaczać swoje ryby niebieskim certyfikatem MSC. Złowiona ryba z certyfikatem przechodzi później długą drogę zanim trafi na półkę w sklepie. Ale na każdym etapie podróży ludzie dbają o to, żeby nie pomieszała się z innymi - tymi bez niebieskiego certyfikatu. Niebieski certyfikat MSC gwarantuje, że produkty pochodzą ze zrównoważonych połowów, a kupowana przez nas ryba pochodzi ze stabilnych i dobrze zarządzanych łowisk. 
MARINE STEWARDSHIP COUNCIL zaprasza do odwiedzenia swojego stoiska i dowiedzenia się jak można sprostać dzisiejszym wyzwaniom ekologicznym na świecie, szczególnie w zakresie ochrony dziko żyjących populacji ryb. Pracownicy MSC będą edukować i namawiać uczestników do dokonywania świadomych wyborów konsumenckich, kupowania w sklepach produktów rybnych i owoców morza z niebieskim certyfikatem MSC na opakowaniu, co pomoże chronić zasoby mórz i oceanów. 
W programie MSC m. in.: 
•Wystawa "Jaką drogę przebywa ryba zanim trafi na półki naszych sklepów?" 
•Gra: Łowimy rybki z certyfikatem MSC! 
•Zabawa: Jaka rybka siedzi w sieci? 
•Bajka: Bajka o dobrym rybaku! 
•Zabawa: Zostań bosmanem! 
 
MUZEUM GEOLOGICZNE PAŃSTWOWY INSTYTUT GEOLOGICZNY - PIB
Podczas tegorocznego festynu z okazji „Dnia Ziemi” Muzeum Geologiczne PIG-PIB zaprezentuje ekspozycję pod hasłem: „Zmiany klimatu w dziejach Ziemi”.
Ekspozycja obejmować będzie:
a) Plansze edukacyjne zaprezentowane na ściankach posterowych. 
Na posterach znajdą się informacje o globalnych zmianach klimatu w dziejach Ziemi, których dowody powszechnie znajdujemy w zapisie kopalnym, ze szczególnym uwzględnieniem okresu ostatnich zlodowaceń – plejstocenu. Uczestnicy festynu dowiedzą się o przyczynach zmian klimatu w minionych epokach geologicznych oraz ich skutkach, wywierających niejednokrotnie olbrzymi wpływ na istniejące wówczas życie i zmieniających oblicze Ziemi. Poznają również metody jakimi posługują się geolodzy przy badaniu zmian klimatycznych.
b) Pokaz okazów geologicznych, przestrzenny model lodowca i form polodowcowych.
c) Materiały edukacyjne Muzeum Geologicznego PIG-PIB dla dzieci i młodzieży.
d) Postery, foldery informacyjne o działalności PIG-PIB.
Na stoisku prowadzone będą również warsztaty, pokazy oraz konkursy tematyczne z nagrodami dla dzieci i młodzieży.
MIĘDZYWYDZIAŁOWE STUDIA OCHRONY ŚRODOWISKA UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO
Międzywydziałowe Studia Ochrony Środowiska to interdyscyplinarne studia na Uniwersytecie Warszawskim, które od kilkunastu lat kształcą młodych ludzi w zakresie ochrony środowiska. Specyfiką jest szeroki plan studiów realizowany na 7 wydziałach UW, wspaniała kadra naukowo-dydaktyczna oraz łączenie nauk humanistycznych i ścisłych. Przy MSOS-iu działają dwie organizacje studenckie: Koło Naukowe oraz Samorząd Studentów. To właśnie te jednostki aktywnie działają i angażują się w liczne spotkania, konferencje i debaty, a także organizują imprezy studenckie.
W tegorocznej edycji „Dnia Ziemi” poświęconej tematyce zmiany nawyków i codziennej pracy na rzecz ochrony środowiska, wśród atrakcji dla uczestników festynu przygotowanych przez MSOŚ znajdą się: wspólne tworzenie ekologicznych pocztówek z ogólnie dostępnych materiałów, rozwiązywanie zagadek, mających na celu edukację ekologiczną przez zabawę i uświadamianie najmłodszych o tym jak ważne są elementy przyrody, zgadywanki i wierszyki dla najmłodszych, które przez zabawę wprowadzają dzieci w zagadnienia zrównoważonego rozwoju, quizy oparte na słuchaniu odgłosów zwierząt (podstawowe gatunki, z którymi dzieci mogą się spotkać na co dzień), główne zasady segregacji odpadów – zabawa polegająca na dopasowaniu śmieci do odpowiednich pojemników, ciekawostki, które odpowiedzą, jak chronić środowisko i pokażą granicę między właściwymi zachowaniami w domu i w szkole, demonstracja, jak z przedmiotów codziennego użytku stworzyć coś kreatywnego (torebki na prezenty, origami). W programie MSOŚ przewiduje się także ekspozycję plakatu z pupilem kołowym bobrzycą Eweliną, która zaprezentuje właściwe nawyki dbania o środowisko. Na najlepszych czekają nagrody w postaci „Paszportów zielonego ochroniarza”, w których będzie można „podbijać” pieczątki po ukończeniu kolejnych zadań. 
 
TECHNIKUM NR 7
Technikum nr 7, dawna „Kolejówka” z ul. Szczęśliwickiej 56 jest najstarszą średnią szkołą techniczną w Polsce. Patronat nad klasami elektrycznymi objęło Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Uczniowie klas elektrycznych biorą udział w mini warsztatach elektrotechnicznych w Berlinie. 
Celem wystawy przygotowanej w ramach „Dnia Ziemi ‘2014” będzie podniesienie świadomości ekologicznej uczestników imprezy w zakresie ochrony klimatu oraz kształtowanie postaw przyjaznych środowisku. Stoisko będzie ozdobione ciekawymi rekwizytami, plakatami, ukazującymi przyczyny i skutki zmian klimatycznych. Przeprowadzony zostanie edukacyjny konkurs – zgadywanka pt: „Zmieniaj nawyki – nie klimat”, w której za pomocą ciekawych kart z obrazkami, rebusów, przedmiotów, zwiedzający będą mieli za zadanie odgadnąć, w jaki sposób codziennymi czynnościami możemy zminimalizować emisję CO2 do atmosfery, chroniąc klimat przed niekorzystnymi zmianami. Zwycięzcy otrzymają drobne upominki.
WYDZIAŁ GEOLOGII UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO
Wydział Geologii jest jednym z wydziałów Uniwersytetu Warszawskiego związanym z naukami o Ziemi. Prezentuje wszystkie dyscypliny naukowe zajmujące się budową i ewolucją Ziemi, a także poszukiwaniem surowców. 
Prezentacja Wydziału Geologii podczas tegorocznego festynu „Dzień Ziemi” będzie nosiła tytuł „Ciepło - zimno, czyli ziemska historia klimatu”. Uczestnikom zostanie zaprezentowana zmiana oblicza Ziemi na przestrzeni jej historii i związane z nią zmiany klimatyczne. Jak zmieniała się flora i fauna i od czego to zależało. Historia Ziemi zostanie przedstawiona na kolorowych planszach, które będą objaśniane przez obsługę stoiska. Dla najmłodszych dzieci zorganizowany zostanie konkurs plastyczny – moje  zwierzę z dawnych epok (rysunek, lepienie z plasteliny). Będą również kolorowe puzzle i szarady, a dla starszych konkurs wiedzy o historii Ziemi. W drugiej części prezentacji zostaną przedstawione powiązania klimatu z powstawaniem surowców mineralnych i energetycznych na terenie Polski. Obsługa stoiska zaprosi do konkursu wiedzy dla starszych – „Skarby Polski”, a dla młodszych „Bursztynowa plaża”.
 
WYŻSZA SZKOŁA EKOLOGII I ZARZĄDZANIA W WARSZAWIE
Istniejąca od ponad 18 lat Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie jest jedną z najlepszych niepublicznych uczelni techniczno-artystycznych w Polsce. Studenci WSEiZ – na 3 Wydziałach: Architektury, Ekologii i Zarządzania - mają możliwość zdobycia tytułu: inżyniera, inżyniera architekta, inżyniera architekta krajobrazu, licencjata, a także na trzech kierunkach studiów – magistra inżyniera. Uczelnia prowadzi 11 kierunków: Architektura (I i II stopień), Architektura Krajobrazu, Architektura Wnętrz, Wzornictwo, Budownictwo, Ochrona Środowiska (I i II stopień), Edukacja Techniczno-Informatyczna, Zdrowie Publiczne, Zarządzanie, Zarządzanie i Inżynieria Produkcji (I i II stopień) oraz Mechanika i Budowa Maszyn. WSEiZ dysponuje własną – usytuowaną w centrum Warszawy – nowoczesną i przystosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych bazą dydaktyczno-administracyjną. Cześć zajęć praktycznych odbywa się w Terenowej Stacji Ochrony Przyrody i Krajobrazu WSEiZ w Klaudynie-Laskach pod Warszawą. Na Uczelni studiuje ponad 3500 studentów.
Podczas „Dnia Ziemi ‘2014” dla najmłodszych WSEiZ przygotuje konkurs i zabawę plastyczno-techniczną, nawiązującą swoją tematyką do problematyki związanej  z ochroną klimatu – konkurs „Jak chronić klimat? Dobry klimat na zmianę nawyków domowych” oraz składanie, malowanie i kolorowanie własnoręcznie wykonanych zabawek z papieru, które mają przypominać dzieciom o segregacji odpadów, oszczędzaniu wody, ciepła i energii w domu. Uczestnicy konkursu otrzymają nagrody.
 
WYŻSZA SZKOŁA INFRASTRUKTURY I ZARZĄDZANIA W WARSZAWIE
Wyższa Szkoła Infrastruktury i Zarządzania w Warszawie od roku 2009 kształci inżynierów z zakresu Ochrony Środowiska. Prężnie działający Wydział Ekologii i Ochrony Środowiska corocznie gromadzi nowych studentów mających na uwadze problemy naszej planety. Zainteresowanie ofertą kształcenia WSIiZ pozwala przedstawicielom Uczelni na podejmowanie kolejnych kroków, których efektem będzie zasłużenie się na rzecz dbania o dobro naszego środowiska. 
W związku z tegorocznym festynem „Dzień Ziemi” społeczność akademicka WSIiZ już po raz kolejny zaopatrzy swoje stanowisko w zebrane odpady elektroniczne, które później zostaną przekazane do recyklingu. W zeszłym roku udało się zutylizować: 40 jednostek centralnych, 35 monitorów i ogromną ilość klawiatur, myszek oraz różnego rodzaju przewodów elektrycznych. Pracownicy Uczelni stworzyli popularną wśród naszych studentów fotorelację z unoszenia się nad ziemią najmłodszych uczestników festynu Dnia Ziemi. Dodatkową atrakcją będzie przygotowany quiz sprawdzający wiedzę z zakresu ekologii i ochrony środowiska. Do wygrania będą gadżety promocyjne Wyższej Szkoły Infrastruktury i Zarządzania w Warszawie. Oprócz quizu będzie można wziąć udział w grach i zabawach edukacyjnych. Przedstawiciele Uczelni mają również nadzieję, że ściany siedziby główne WSIiZ zostaną zapełnione pracami plastycznymi przygotowanymi w czasie trwania festynu. Osoby pełnoletnie odwiedzające stoisko Uczelni otrzymają kupony rabatowe na usługi Akademickiego Centrum Kosmetologii. Rabat będzie obowiązywał do końca 2014r. Szczególnie przydatny na zbliżający się sezon wiosna – lato.
 
ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 39 IM. PROF. EDMUNDA JANKOWSKIEGO
W skład Zespołu Szkół nr 39 im. prof. Edmunda Jankowskiego wchodzą: Technikum Ogrodnicze i Zasadnicza Szkoła Ogrodnicza. Zespół Szkół nr 39 kształci w zawodach: technik ochrony środowiska, technik architektury krajobrazu, technik ogrodnik oraz ogrodnik. Placówka posiada zaplecze w postaci warsztatów szkolnych i wyspecjalizowanych pracowni zawodowych. Uczniowie w ramach kształcenia zawodowego w poszczególnych zawodach zajmują się, m.in.: projektowaniem, urządzaniem i pielęgnacją roślinnych obiektów architektury krajobrazu, organizacją prac związanych z budową oraz konserwacją obiektów małej architektury krajobrazu, planowaniem i wykonywaniem prac związanych z zakładaniem i pielęgnacją upraw ogrodniczych oraz zbiorem, przechowywaniem, przygotowaniem do sprzedaży i sprzedażą produktów ogrodniczych. Uczniowie klas w zawodzie technik ochrony środowiska badają jakość wody, ścieków, wielkość hałasu oraz poznają zasady prawidłowej gospodarki odpadami. W ramach udziału w festynie ekologicznym „Dzień Ziemi '2014” Zespół Szkół nr 39 zaproponuje, m.in.: pokaz zakładania ekologicznego kompostownika, pomiar natężenia dźwięku, wystawę plakatów ekologicznych oraz przedmiotów wykonanych z odpadów, przeprowadzenie konkursu skierowanego do dzieci, młodzieży i dorosłych na temat zasad prawidłowej segregacji odpadów, itp. W festynie wezmą udział uczniowie Szkoły wraz z nauczycielami - opiekunami.
 
10 LAT GUMTREE W POLSCE
 
Dokładnie 10 lat temu, w 2004 roku, wystartował w Polsce serwis bezpłatnych ogłoszeń Gumtree.pl. Powstał on jako lokalny serwis ogłoszeniowy i społecznościowy. Po dekadzie Gumtree.pl jest jednym z najpopularniejszych portali ogłoszeniowych, który pomaga Polakom każdego dnia.
Pierwszy serwis Gumtree został uruchomiony w 2000 roku w Londynie i cieszył się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców brytyjskiej stolicy. Portal powstał jako wsparcie dla ludzi, którzy planują przeprowadzić się do nowego miasta i potrzebują pomocy w znalezieniu mieszkania, pracy oraz chcą nawiązać nowe znajomości. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej, serwis stał się popularny wśród Polaków mieszkających na Wyspach Brytyjskich. W 2004 roku rozpoczęła swoją działalność strona Gumtree.pl, kierowana do mieszkańców Polski.
Informacje o serwisie przekazywane były pocztą pantoflową, dzięki czemu Gumtree.pl niedługo po uruchomieniu stał się wiodącym źródłem informacji o nieruchomościach i pracy. Jako pierwsi serwis z kauczukowcem w logo polubili mieszkańcy stolicy. W 2005 roku ogłoszenia w serwisie mogli zamieszczać już mieszkańcy Krakowa, Łodzi i Wrocławia. Rok później serwis dostępny był dziewięciu największych ośrodkach miejskich w Polsce; do wspomnianych wcześniej miast dołączyły: Poznań, Katowice i Trójmiasto. W 2009 roku na Gumtree.pl pojawiły się podstrony dla większości miast wojewódzkich.
 
Cel Gumtree.pl
Celem portalu jest umożliwienie użytkownikom szybkiego znalezienia tego, czego szukają, dzięki zaangażowaniu i wsparciu ze strony lokalnej społeczności. Z pomocą sąsiadów użytkownicy serwisu mogą znaleźć praktycznie wszystko, czego potrzebują; począwszy od pracy, mieszkania, poprzez nowe znajomości, niańkę do dzieci, kończąc na nauczycielu języka obcego i partnerze do tenisa.
Po 10 latach od uruchomienia, informacji na stronie Gumtree.pl mogą szukać mieszkańcy dużych miast, jak wspomniana wcześniej Warszawa, czy Kraków, ale także mniejszych miejscowości, jak Paczków na Opolszczyźnie, czy Robczyce na Podkarpaciu. 
 
Po dekadzie
W tym roku serwis obchodzi swoje 10. urodziny, które zamierza uczcić wraz ze swoimi Użytkownikami. 27 kwietnia br., podczas obchodów Światowego Dnia Ziemi na Polach Mokotowskich, firma będzie świętowała urodziny wspólnie z mieszkańcami Warszawy. Gumtree.pl chce podziękować użytkownikom za wspólne lata, zapraszając ich do swojego stanowiska, które znajduje się nieopodal ulicy Batorego, na Polu Mokotowskim. Właściciel popularnego w Polsce i na świecie portalu bezpłatnych ogłoszeń przygotował szereg atrakcji, m.in. poczęstunek, wspólne sadzenie drzewa na Polach Mokotowskich oraz tort urodzinowy. Dzień Ziemi będzie nie tylko okazją do wspólnego świętowania, ale także ma być zachętą do dbania o przyrodę oraz integrację i wypoczynek na świeżym powietrzu. Gumtree.pl planuje także uruchomienie specjalnej, otwartej dla wszystkich sieci bezpłatnego Internetu na terenie Pól Mokotowskich, o której więcej będzie można dowiedzieć się podczas Dnia Ziemi. Firma Gumtree jest Partnerem Fundacji Ośrodka 
Edukacji Ekologicznej, Organizatora Światowego Dnia Ziemi w Warszawie. 
To jednak nie wszystko, co Gumtree szykuje dla swoich użytkowników w Polsce. 
W maju i czerwcu prowadzone będą szkolenia dla studentów i absolwentów w ramach kampanii „Start do Kariery”, którą honorowym patronatem objął Wicepremier i Minister Gospodarki Pan Janusz Piechociński. 
 
O 12.00 zapraszamy na poczęstunek, a o godzinie 14.00  chcemy wspólnie z Państwem posadzić Drzewo Gumtree na Polu Mokotowskim.
 
SEKTOR WSPÓŁPRACY SPOŁECZNEJ
 
ORGANIZACJE POZARZĄDOWE
 
W Sektorze Współpracy Społecznej udział wezmą przedstawiciele ogólnopolskich i lokalnych organizacji pozarządowych, klubów, stowarzyszeń oraz towarzystw ekologicznych i przyrodniczych. Organizacje te zaprezentują swoje doświadczenia, osiągnięcia, zrealizowane projekty i aktualne oferty programowe, a także zaproszą uczestników imprezy do konkursów wiedzy, loterii, quizów i warsztatów twórczych. Podczas spotkania z przedstawicielami organizacji uczestnicy imprezy będą mogli osobiście porozmawiać na interesujące ich tematy związane z działalnością poszczególnych podmiotów (w tym np. o czystości powietrza w miastach, ochronie zwierząt leśnych, pomnikach przyrody, zieleni miejskiej i  architekturze krajobrazu, bezdomności i adopcji zwierząt, nieformalnej edukacji ekologicznej oraz o wielu innych sprawach przyrodniczych i społecznych).
 
AST FUNDACJA NA RZECZ ZWIERZĄT NIECHCIANYCH
AST Fundacja na Rzecz Zwierząt Niechcianych, realizując swoje cele statutowe, podejmuje działania na rzecz udzielania pomocy zwierzętom bezdomnym, chorym, porzuconym, niechcianym i skrzywdzonym przez człowieka, a zwłaszcza psom uznanym ze względu na rasę, za niebezpieczne. W codziennej działalności opiekuje się bezdomnymi psami, lecząc je, socjalizując i przygotowując do adopcji, dbając przy tym o zapobieganie rozmnażaniu się  nierodowodowych zwierząt domowych, promując zabiegi sterylizacji i kastracji. Prowadzi też liczne kampanie edukacyjne, skierowane zarówno do dzieci, jak i dorosłych, przekazując rzetelną wiedzę na temat psów, ich behawioru i potrzeb. Propaguje odpowiedzialne posiadanie psa, promując szkolenia, szerząc wiedzę o pseudohodowlach, wspierając znakowanie psów i profilaktykę weterynaryjną. 
Podczas „Dnia Ziemi ‘2014” AST Fundacja na Rzecz Zwierząt Niechcianych, pragnie poszerzać społeczną świadomość szczególnej odpowiedzialności człowieka za zwierzęta domowe, zarówno posiadające właściciela, jak i te bezdomne, wobec zmian klimatycznych. Fundacja zaprosi do dyskusji na temat potrzeb psów, związanych z pogodą, w trakcie której będzie można dowiedzieć się w jaki sposób należy zabezpieczać zwierzęta przed skutkami niskich i wysokich temperatur, jakie warunki powinien spełnić właściciel, by ułatwić pupilom funkcjonowanie w trakcie przedłużających się upałów i mrozów. Praktyczne wskazówki dla właścicieli psów umieszczone zostaną na tablicach poglądowych. Wolontariusze Fundacji, opiekujący się psami w schroniskach i przeprowadzający często interwencje w związku z psami trzymanymi na uwięzi w budach, opowiedzą o sytuacji tych zwierząt, wyjątkowo zależnej od warunków atmosferycznych. Przedstawiona zostanie prezentacja na temat różnych form przystosowania się psów poszczególnych ras, do specyficznych warunków klimatycznych, w jakich żyją. Dla dzieci przygotowany zostanie konkurs plastyczny pt. „Dobry klimat dla psa”, w którym nagrodą będzie fundacyjny kalendarz. W ramach prezentacji AST Fundacji na Rzecz Zwierząt Niechcianych, udostępnione będą plakaty, ulotki i inne materiały informacyjne. Dodatkowo wolontariusze Fundacji, udzielać będą informacji na temat żywienia, zachowań i potrzeb psów.
 
FUNDACJA ALTER EKO
Celem Fundacji alter eko jest edukowanie i propagowanie wiedzy należącej do nauk przyrodniczych i ekologii oraz działań twórczych na styku ekologii, kultury i sztuk wizualnych, a także motywowanie i aktywizowanie osób dążących do poprawy stanu środowiska naturalnego i identyfikujących się z kierunkami rozwoju proponowanymi przez organizację. Jednym z głównych zadań Fundacji alter eko jest podejmowanie projektów edukacyjnych, które w nowatorski i atrakcyjny sposób zachęcają dzieci i młodzież do zdobywania wiedzy ekologicznej. Dlatego Fundacja alter eko pracuje nad programami zwiększającymi świadomość ekologiczną społeczeństwa, kształtującymi właściwe postawy konsumenckie, szczególnie wśród dzieci i ich rodziców oraz wkrótce proponować będzie różne konkursy ekologiczne dla szkół wszystkich typów. Fundacja jest również autorem cyklu warsztatów dla dzieci stanowiących uzupełnienie edukacji ekologicznej w szkole podstawowej oraz w zajęciach świetlicowych . Dodatkowo Fundacja organizuje szkolenia oraz warsztaty dla nauczycieli i edukatorów. Prężnie działa także na polu współpracy z firmami realizując wspólnie działania z zakresu zielonego PR i CSR, takie jak sadzenie drzew czy ekologiczne eventy dla pracowników.                 
Na stoisku podczas „Dnia Ziemi ’2014” Fundacja alter eko zrealizuje działania pozostające w duchu tegorocznego hasła „Zmieniaj nawyki – nie klimat”. Planuje się przygotowanie zadań zarówno dla dzieci jak i dorosłych. W strefie przeznaczonej dla najmłodszych, na uczestników czekać będą: wielkoformatowa gra na temat energii odnawialnej, kalambury przyrodnicze, warsztaty malowania na płótnie plakatu promującego odnawialne źródła energii oraz ochronę klimatu oraz warsztaty recyklingowe. Starsi uczestnicy festynu będą mogli zmierzyć się z kalkulatorem obliczającym ich ślad węglowy. Dodatkowo na stoisku prowadzone będą krótkie quizy i konkursy wiedzy przyrodniczej, a także udzielane będą ekologiczne porady.
 
FUNDACJA AZYLU POD PSIM ANIOŁEM
Fundacja Azylu pod Psim Aniołem od 2003 r. opiekuje się azylem dla skrzywdzonych i porzuconych zwierząt, działającym od 35 lat w Falenicy. Priorytetem Fundacji jest pomoc bezbronnym, pokrzywdzonym, bezdomnym zwierzętom. Od 11 lat Fundacja ratuje, leczy, sterylizuje, oddaje do adopcji porzucone i skrzywdzone psy i koty, głównie z Warszawy i okolic, ale również z terenu całej Polski. Sezonowo opiekuje się także ptakami, spieszy na ratunek również zwierzętom dzikim. Fundacja współpracuje z behawiorystami. 
Jako pierwsza Fundacja stworzyła w Warszawie Ratunkowy Patrol Interwencyjny, który spieszy z pomocą pokrzywdzonym zwierzętom. W 2012 roku Patrol dokonał 1047 interwencji, co daje prawie 3 interwencje dziennie, ratując 983 zwierzęta: psy, koty, bobry, dzika, sarnę, ptaki. Przeprowadzono 756 pouczeń. Fundacja interweniuje również tam, gdzie zagrożone jest życie i zdrowie dzikich kotów, współpracuje z zarządami i administracjami domów mieszkalnych odnośnie zapewnienia tym zwierzętom odpowiednich warunków do życia.
Podczas tegorocznego festynu z okazji „Dnia Ziemi” przedstawiciele Fundacji prezentować będą psy z azylu, a także przedstawią działalność swojej organizacji, udzielając informacji i  udostępniając materiały reklamowe oraz drobne upominki. Przedstawiciele Fundacji uczyć będą również odpowiedzialnej opieki nad zwierzętami domowymi.
 
FUNDACJA DZIEDZICTWO PRZYRODNICZE
Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze powstała w 2008 r. z misją skutecznej ochrony przyrody oraz godzenia interesu ekonomicznego społeczności lokalnych z potrzebą zachowania bioróżnorodności. Fundacja w swych działaniach koncentruje się na problemie zachowania starodrzewów leśnych puszczy karpackiej poprzez ochronę największego skupiska jej fragmentów w polskiej części Karpat – w rejonie projektowanego Turnickiego Parku Narodowego.
Podczas tegorocznego „Dnia Ziemi” Fundacja pragnie zwrócić uwagę na zachowanie ekosystemów leśnych, które są bardzo ważne w procesie kształtowania klimatu zarówno lokalnego, jak i globalnego poprzez ich wpływ na wzrost ilości opadów i wielkość parowania, łagodzenie amplitudy wahań temperatury oraz wiatrochronne i przeciwerozyjne oddziaływanie drzewostanu.
W tym celu zostanie zaprezentowana wystawa edukacyjna „Reliktowa Puszcza Karpacka” składająca się z 10 plansz obrazujących bogactwo lasów pierwotnych i zachęcająca do ich ochrony. Dopełnieniem wystawy będzie promocja bogato ilustrowanego przez fot. G. Leśniewskiego albumu przyrodniczego.  Dzięki broszurkom będzie można dowiedzieć się więcej o działalności Fundacji oraz ekologicznych funkcjach lasu i jego wpływie na klimat.
Dzieci zaproszone zostaną do rozwiązywania zagadek przyrodniczych, rebusów i quizów zwracających uwagę na problem wycinki drzew, a także na happening polegający na współtworzeniu lasu malowanego dłońmi i „Dekalogu obietnic dla klimatu”. Ponadto, przygotowana zostanie edukacyjna tablica interaktywna obrazująca współzależność górskich lasów, klimatu, gleb i bioróżnorodności, a na najmłodszych czekać będzie malowanie twarzy w motywy roślin, zwierząt i leśnych ludków. Na uczestników gier i zabaw czekają nagrody w postaci pamiątkowych kartek i magnesów.
 
FUNDACJA EKOLOGICZNA ARKA
Fundacja Ekologiczna ARKA jest organizacją powstałą w 2005 roku, grupującą działaczy ekologicznych i społecznych oraz nauczycieli z dużym doświadczeniem pracy w organizacjach pozarządowych. Obecnie Fundacja realizuje kilka akcji i przedsięwzięć ekologicznych z zakresu gospodarki odpadami, ochrony wody i powietrza. Głównym celem Fundacji jest edukacja dzieci i młodzieży. W działaniach Fundacji w różnorodnej formie uczestniczy ok. 500 samorządów oraz ok. 2 tysięcy szkół. Fundacja prowadzi również ogólnopolskie przedsięwzięcia edukacyjne: Dzień Dobrych Uczynków, Choinki Nadziei. Ogólnopolskie Dni Recyklingu, we współpracy i pod szerokim patronatem instytucji publicznych.
Prezentacja edukacyjna „Zadbaj o klimat”, którą Fundacja zaprezentuje podczas „Dnia Ziemi ‘2014” jest pomysłem organizowanym w całym kraju przez szereg innowacyjnych działań edukacyjnych z zakresu ochrony klimatu. Celem przedsięwzięcia jest edukacja, w szczególności dzieci i młodzieży, w zakresie oszczędzania energii i zmian klimatycznych. Na festynie ekologicznym Fundacja Arka zorganizuje miasteczko ekologiczne składające się z:
-MOBILNEGO CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ (specjalnego samochodu wyposażonego w ekologiczne atrakcje, który dotarł już do 5000 uczniów w miastach w woj. śląskim prezentując ciekawe warsztaty i lekcje przyrody oraz ekologii). Wszystkie zajęcia w tym niecodziennym Mobilnym Centrum Edukacji Ekologicznej pomyślano tak, by poprzez zabawę uczestnicy mogli uczyć się zasad funkcjonowania nowoczesnych instalacji ekologicznych. Pojazd ma zamontowane wiatraki i systemy solarne służące do zajęć o pożytkach ze stosowania odnawialnych źródeł. W busie można będzie zagrać w ekologiczne gry komputerowe przygotowane dla młodszych i starszych odwiedzających gości. 
-KINA ROWEROWEGO napędzanego systemem rowerowym (ekspozycja składająca się z systemu 4 rowerów, na których jeździć będą dzieci i młodzież i tym samym wytwarzać prąd napędzający komputer i rzutnik, wyświetlający ekologiczny pokaz multimedialny). 
-EKO MEMORY – gra przestrzenna o tematyce zmian klimatycznych i oszczędzania energii. 
-GRA PLANSZOWA – przestrzenna gra o wymiarach 3x4 metry, w której uczestnicy sami będą pionkami i grając kostką przesuwają się na kolejne punkty. Każdemu punktowi przyporządkowane będzie pytanie z tematyki ekologicznej. 
-WYSTAWA UBIERZ SWOJ DOM – oszczędzaj energię oraz WYSTAWA CZYSTE POWIETRZE – zdrowy człowiek.
 
FUNDACJA MIĘDZYNARODOWY RUCH NA RZECZ ZWIERZĄT – VIVA!
Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt – VIVA – jest pozarządową organizacją pożytku publicznego, założoną w 2000 r., skupiającą osoby, którym nie jest obojętny los zwierząt. 
Misją organizacji jest: 
-Walka o przestrzeganie praw zwierząt i poszanowania ich życia; 
-Uwrażliwienie na smutny bardzo często los dwu- i czworonogów; 
-Interwencje w przypadkach znęcania się nad zwierzętami; 
-Budowa świadomości ludzi opartej na odpowiedzialności i trosce o zwierzęta; 
-Promocja zdrowego stylu życia wolnego od cierpienia i zabijania.
W związku z tegorocznym tematem „Dnia Ziemi”, Fundacja VIVA na swoim stoisku, będzie się koncentrowała na przedstawieniu materiałów dotyczących podejmowania świadomych nawyków konsumenckich przyjaznych dla zwierząt. W tym celu zaprezentowane zostaną m.in. materiały z wydawanego przez Fundację miesięcznika Vege – dostępne będą darmowe, archiwalne numery czasopisma. Stoisko będzie prezentowało również kampanię Zostań Wege na 30 dni, a osoby które zapiszą się do darmowego programu, będą mogły na stoisku uzyskać również porady dietetyczne. Uzupełnieniem będzie dostępna na stoisku degustacja wegetariańskich potraw. Zmiana nawyków i stylu życia możliwa jest także przez świadome adopcje zwierząt – w tym celu na stoisku Fundacji uzyskać będzie można informacje o adopcjach zwierząt m.in. ze Schroniska w Korabiewicach oraz skonsultować się z behawiorystami m.in. w sprawach dotyczących doboru charakterologicznego zwierzęcia i opiekuna. 
Ponadto, na miejscu zbierane będą podpisy pod petycjami, dostępne będą materiały akcji – raporty, ulotki, plakaty itp. Zaprezentowane zostaną materiały kampanii, m.in.:
-„Nie w moim imieniu” – dotyczące warunków transportu i sprzeciwowi wobec wywozu koni na rzeź. 
- „Ratuj foki” – skierowane przeciwko zabijaniu fok w Kanadzie i eksportowi ich skór.
- „Antyfutro” – informujące o warunkach hodowli i uboju zwierząt futerkowych.
-„Wybierz Miśka” – mające na celu pomoc schroniskom w adopcji bezdomnych zwierząt oraz promującą sterylizację jako najskuteczniejszą metodę zapobiegania bezdomności.
 
FUNDACJA NA RZECZ KULTURY I EDUKACJI „SZTUKI WSZYSTKIE” 
W ramach festynu ekologicznego „Dzień Ziemi ‘2014” Fundacja Na Rzecz Kultury I Edukacji „Sztuki Wszystkie” przygotuje KĄCIK ZAŁOGI EKO, a publiczność odwiedzająca stoisko będzie mogła wziąć udział w konkursach i atrakcjach związanych z tematem przewodnim tegorocznych obchodów. 
ZAŁOGA EKO to cykl skierowany do młodych widzów, lecz z przyjemnością oglądany wspólnie przez całe rodziny. Poruszane w nim są problemy związane z ekologią, dbałością o środowisko naturalne, zagadnienia związane z tematyką zrównoważonego rozwoju. Jak żyć w XXI wieku, korzystając ze zdobyczy cywilizacji i nie szkodzić przyrodzie? Odpowiedzi na to pytanie poszukuje telewizyjna Załoga Eko. Dwie serie programu spotkały się z wyjątkowo ciepłym przyjęciem widzów, ich żywe reakcje, które docierały do twórców za pośrednictwem Internetu, i stała wysoka oglądalność zachęciły autorów programu do spotkania z telewidzami. Idealną okazją do niego stanie się tegoroczny „Dzień Ziemi” na Polach Mokotowskich. 
Producentem Załogi Eko jest Fundacja na rzecz Kultury i Edukacji SZTUKI WSZYSTKIE, warszawska organizacja pozarządowa, której celem jest krzewienie postaw prospołecznych i pro środowiskowych u dużych i małych obywateli naszego kraju.  
FUNDACJA NASZA ZIEMIA
Fundacja Nasza Ziemia jest organizacją pozarządową, założoną w 1994 r. przez Mirę Stanisławską-Meysztowicz. Celem działania Fundacji jest edukacja na rzecz rozwoju zrównoważonego poprzez budowanie świadomości ekologicznej, zmianę postaw i przyzwyczajeń na bardziej przyjazne środowisku oraz pobudzanie inicjatyw społecznych poprzez działania na polu ochrony środowiska. Fundacja koordynuje w Polsce kampanię "Sprzątanie świata", będącą częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska "Clean up the Word" oraz prowadzi wspólnie z samorządami, szkołami, organizacjami, biznesem i mediami kilkanaście całorocznych programów na rzecz ochrony środowiska.
 
FUNDACJA PEGASUS
Fundacja PEGASUS od 12 lat działa na rzecz zwierząt, prowadzi przytuliska dla koni i psów. Jednocześnie organizuje działania edukacyjne obejmujące szeroko rozumianą ekologię oraz wszelkie dobre praktyki na rzecz zwierząt. Od 2 lat we współpracy z Polską Rada Konsultacyjną ds. Parazytoz Zwierząt Towarzyszących (ESCCAP Polska) pod hasłem "Weź się do kupy" zachęca właścicieli psów do sprzątania odchodów, główny nacisk kładąc na zagrożenie wynikające z zanieczyszczeń pozostawionych po pupilach w środowisku miejskim. Polska jest krajem, w którym pies jest towarzyszem bardzo powszechnym lecz jednocześnie mało zwracamy uwagę na obowiązki wynikające z przywileju posiadania czworonoga. Projekt "Weź się do kupy" uczy i uświadamia, zachęca do podjęcia trudu i zmian nawyków. 
Prezentację z okazji „Dnia Ziemi ‘2014” przygotowaną przez Fundację Pegasus współtworzyć będzie Polska Rada Konsultacyjna Do Spraw Parazytoz Zwierząt Towarzyszących ESCCAP Polska. Na stoisku zaprezentowane zostaną eksponaty (pasożyty), rozdawane będą materiały edukacyjne (ulotki), dorośli uczestnicy zaproszeni zostaną do rozmowy z ekspertami z dziedziny parazytologii, zaś dla dzieci zorganizowane będą konkursy oraz zabawy tematyczne.
 
KOMITET POMOCY DLA ZWIERZĄT
Komitet Pomocy dla Zwierząt to organizacja społeczne zajmująca się głównie problematyką zawiązaną ze zwierzętami gospodarskimi. W ramach swoich działań Fundacja stara się również pokazywać negatywne skutki powstawania ferm zajmujących się przemysłowym chowem zwierząt.
Prezentacja przygotowana na festyn „Dzień Ziemi ‘2014” dotyczyć będzie efektu cieplarnianego i przeprowadzona zostanie pod hasłem „Nie bądź obojętny – twój sprzeciw ma znaczenie. Chroń klimat, przeciwstawiając się powstawaniu ferm zajmujących się przemysłowym chowem zwierząt”. Prezentacja wzbogacona zostanie ulotkami o tematyce efektu cieplarnianego w naszym środowisku.
 
LIGA OCHRONY PRZYRODY
Liga Ochrony Przyrody jest najstarszą w Polsce, powstałą w 1928 roku organizacją ekologiczną. Statutowym celem jej działania jest społeczna praca na rzecz środowiska przyrodniczego i jego ochrony. Działalność edukacyjna jest przy tym zadaniem priorytetowym. W ostatnich latach LOP inicjowała kampanie informacyjne m.in. "Śmieć i My" czy "Znam i chronię", zakładała portale internetowe: "Osobiście segreguję" i "Zielone Karpaty", realizowała projekty upowszechniania wiedzy o przyrodzie np.: "Polskie Ogrody Ekologiczne", "Odkrywamy Przyrodnicze Skarby Mazowsza", "Zielone światło dla edukacji ekologicznej", organizowała liczne konkursy np. "LOP kontra elektrośmieci", inicjowała działania służące ochronie przyrody np. projekt "Więcej drzew dzięki Tobie". Liga posiada struktury terenowe we wszystkich 16 województwach, zrzesza prawie 100 tys. członków. Od 1957 roku Liga wydaje miesięcznik "Przyroda Polska" – czasopismo adresowane do szerokiej grupy odbiorców, popularyzujące wiedzę przyrodniczą i kształtujące szacunek do przyrody ojczystej.
Wpisując się w założenia tegorocznych obchodów „Dnia Ziemi”, hasłem przewodnim stoiska Ligi Ochrony Przyrody będzie temat „Las kształtuje klimat”. Uczestnicy „Dnia Ziemi” dowiedzą się jak duże znaczenie dla kształtowania klimatu oraz przeciwdziałania jego zmianom ma ochrona ekosystemów leśnych, która zależy często od każdego z nas. Pracownicy LOP przedstawią las jako naturalny parasol ochronny przed czynnikami antropogenicznymi, zwłaszcza potęgującymi zjawisko globalnego ocieplenia, wyjaśnią na czym polega wielofunkcyjność lasów oraz przybliżą jak obserwowana w ostatnich lata duża zmienność warunków meteorologicznych wpływa stan zdrowotny lasów i zachodzące w nich zmiany.
Każdy kto odwiedzi stoisko Ligi Ochrony Przyrody będzie mógł wziąć udział w „Ekologicznym Kole Fortuny” i wygrać cenne edukacyjne nagrody albo ułożyć interaktywne plansze np. przedstawiającej obiegi materii i energii w lesie. Uczestnicy zostaną również zaproszeni na ciekawe spotkania i pogawędki z ekspertami w dziedzinie ochrony przyrody i gospodarki leśnej. LOP zaprezentuje także swoje dotychczasowe działania oraz liczne wydawnictwa, foldery i pomoce dydaktyczne.
 
MAZOWIECKA FUNDACJA OPIEKI NAD ZWIERZĘTAMI
Mazowiecka Fundacja Opieki Nad Zwierzętami powstała w 2009 r., prowadzi proces adopcyjny tzw. psów z listy, edukuje społeczeństwo, realizuje kampanię informacyjno-edukacyjną, pogadanki, szkolenia, warsztaty i konferencje, organizuje przyjazne imprezy z udziałem swoich podopiecznych, spotkania ze szkoleniowcami, behawiorystami, lekarzami weterynarii i kynologami, oferuje hotel dla psów, zajmuje się również wydawaniem książek i broszur, pomocą prawną i poradami, a także prowadzi wolontariat. Prezentacja podczas „Dnia Ziemi ‘2014” skierowana będzie zarówno do osób dorosłych, jak i młodszego pokolenia. Dorośli zaproszeni zostaną do dyskusji o tematyce „Zmieniaj nawyki, nie klimat – ekologiczne porady dla właścicieli czworonogów”, a praktycznych porad udzielać będą Inspektorzy oraz lekarz weterynarii. Podczas imprezy rozdawane będą torebki do sprzątania po psach, prezentowane będą bannery ze zdjęciami psów MFOZ przeznaczonych do adopcji oraz jeden fundacyjny piesek na żywo.
Dla dzieci przygotowane będzie loteria fantowa oraz konkurs plastyczny pt. „Ja i mój pies robimy dobry klimat”. Dzieci będą mogły wykazać się inwencją i pokazać jak pies i jego właściciel mogą dbać o klimat i środowisko naturalne. Nagrody w konkursie plastycznym (m. in. kalendarze) ufundowali: Wydawnictwo Parma-Press oraz nasi wolontariusze.
 
POLSKI CZERWONY KRZYŻ
Podczas festynu „Dnia Ziemi ‘2014” Polski Czerwony Krzyż zaprezentuje stoisko edukacyjne z pierwszą pomocą, a jednocześnie przedstawi przez mini-wystawę – wkład Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca w kwestię ochrony środowiska, zwłaszcza pod względem zapobiegania klęskom żywiołowym i niwelowania ich skutków. Nauka ratowania życia wzbogacona zostanie o kolportaż kieszonkowych instrukcji pierwszej pomocy.
 
POLSKIE STOWARZYSZENIE WUSHU SHEN LONG
Stowarzyszenie Shen Long podczas festynu z okazji „Dnia Ziemi ‘2014” zaprezentuje atrakcje promujące kulturę chińską i zdrowy styl życia, w tym ćwiczenia poprawiające sprawność fizyczną, materiały z zakresu medycyny chińskiej i zdrowych zasad odżywiania się. Przedstawiciele Stowarzyszenia będą uświadamiać, że każdy jest odpowiedzialny za swoje zdrowie i dobre samopoczucie na każdym etapie życia i będą pokazywać, w jaki sposób można się o siebie zatroszczyć poprzez aktywność fizyczną dostosowaną do wieku i możliwości. Cele te są zgodne z głównymi założeniami działalności Stowarzyszenia, którymi są: profilaktyka w zakresie zdrowia fizycznego i psychicznego społeczeństwa, upowszechnienie kultury fizycznej, udział w kulturze fizycznej poprzez uprawianie chińskich sztuk walki (Wushu) oraz upowszechnianie wiedzy o kulturach Dalekiego Wschodu. 
Na stoisku zaprezentowane będą ulotki, broszury i materiały dotyczące prowadzonej przez Stowarzyszenie działalności. Dodatkowo podczas całego festynu planowane są pokazy Tai Chi i Wushu, oraz prowadzenie lekcji dla uczestników imprezy. Podczas pokazów zaprezentowane zostaną formy z różnych stylów Tai Chi i Wushu – od bardzo dynamicznych i akrobatycznych poprzez spokojne ruchy Tai Chi, formy z bronią taką jak miecz, szabla i wachlarz.
 
POLSKIE TOWARZYSTWO MIŁOŚNIKÓW ASTRONOMII
Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział Warszawski – powstało w 1919 r., na cotygodniowych spotkaniach uczestnicy mogą prowadzić obserwacje przez teleskop oraz konsultować się w sprawach hobby astronomicznego, z zakresu astrofotografii, sprzętu amatorskiego i innych. 
W ramach „Dnia Ziemi ‘2014” Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii zaprosi na pokazy nieba przez teleskop i amatorskie obserwacje.  
Na festynie, w ramach „Lekcji Astronomicznej” będzie można:
-obserwować na żywo protuberancje słoneczne,
-samodzielnie wykonać spektroskopy – przyrządy dające piękne, kolorowe obrazy, z materiałów wtórnych: "tutka" po ręczniku kuchennym oraz starej płyty CD,
-zapoznać się z bezpłatnymi programami astronomicznymi „AstroJaWil” i „Nocny obserwator” prezentowanymi przez autora, Janusza Wilanda,
-dla zainteresowanych – konsultacje w zakresie astrofotografii i pokaz zdjęć astronomicznych, 
Uwaga! Specjaliści zaprezentują również korelacje między aktywnością Słońca a klimatem – nie cały klimat zależy od człowieka...
 
PROZON FUNDACJA OCHRONY KLIMATU
Znana dotychczas jako Fundacja Ochrony Warstwy Ozonowej PROZON, od 17 lat współpracuje z polską branżą chłodnictwa i klimatyzacji, koncentrując się na zminimalizowanie emisji czynników chłodniczych. Fundacja stworzyła i prowadzi sieć odzysku, regeneracji i recyklingu (3R) gazów znajdujących się w urządzeniach chłodniczych, co umożliwiło zatrzymanie tych gazów w obiegach zamkniętych i ich ponowne użytkowanie. Dzięki takiej działalności Fundacja dba o zatrzymanie procesu degradacji stratosferycznej warstwy ozonowej chroniącej Ziemię, przed szkodliwym promieniowaniem UV. Fundacja przyczyniła się do kreowania polskiej legislacji ograniczającej stosowanie i emisję czynników chłodniczych oraz pomogła branży w stosowaniu zamienników bezpiecznych dla warstwy ozonowej. Niestety te nowe czynniki są gazami cieplarnianymi o działaniu tysiąckrotnie większym niż dwutlenek węgla. Ciężar codziennych działań Fundacji przenosi się zatem z ochrony warstwy ozonowej na szerzej pojętą ochronę klimatu włączając działania zapobiegające ryzyku niepożądanych zmian klimatu, związanemu z emisją gazów cieplarnianych. Podczas "Dnia Ziemi '2014" Fundacja zaprezentuje urządzenia do odzysku czynników chłodniczych oraz przeprowadzi gry i konkursy z wiedzy o klimacie, warsztaty manualne i rysunkowe dla dzieci, związane z ochroną klimatu. Dla każdego uczestnika proponowanych aktywności przewidziane są miłe upominki.
 
STOWARZYSZENIE CZTERY KRAJOBRAZY
Celem Stowarzyszenia Cztery Krajobrazy, które powstało w 2008 roku jest: 
•zapewnienie równego startu życiowego dzieciom i młodzieży poprzez rozwój oferty edukacyjnej, oświatowej i wychowawczej na terenie gmin sąsiadujących z Puszczą Kampinoską; 
•rozwój partnerskiej współpracy między rodzicami, nauczycielami, samorządem lokalnym dla tworzenia optymalnych warunków rozwoju emocjonalnego, fizycznego, poznawczego i społecznego dzieci i młodzieży; 
•wspomaganie rozwoju społeczności lokalnej na terenie gmin sąsiadujących z Puszczą Kampinoską; 
•reintegracja społeczna i zawodowa polegająca na wprowadzaniu i aktywnym udziale w rynku pracy oraz ułatwiania powrotu do ról społecznych i zawodowych; tworzenie instrumentów i zapewnienie wsparcia dla osób z obszaru zagrożenia wykluczeniem społecznym; 
•rozwój dialogu, partnerstwa publiczno-społecznego i współpracy na poziomie lokalnym, w tym stymulowanie współpracy pomiędzy organizacjami pozarządowymi, władzami samorządowymi i jednostkami budżetowymi oraz przedsiębiorcami; 
•wspieranie oddolnych inicjatyw lokalnych przyczyniających się do propagowania aktywności społecznej i samoorganizowania się lokalnych środowisk, popularyzacja regionu i tradycji lokalnych Mazowsza, 
•wspieranie aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu, w szczególności turystyki edukacyjnej. 
Od dwóch lat Stowarzyszenie prowadzi pracownię twórczą "Projektownia", w której organizowane są zajęcia edukacyjne i artystyczne dla dzieci i młodzieży z Gminy Kampinos. Od 2012 roku organizuje również imprezę pn.: "Dziady Kampinoskie", która na stałe wpisała się w kalendarz imprez na Mazowszu. Od ubiegłego roku jesienne Dziady zostały wzbogacone o gry edukacyjne prowadzone w 10 hektarowym labiryncie z kukurydzy. Od 2014 roku Stowarzyszenie rozpoczynamy realizację projektu pn.: "Rozwój turystyki w Gminie Kampinos - kampinoski produkt turystyczny - Kampinoskie Szlaki". 
Podczas "Dnia Ziemi '2014" Stowarzyszenie Cztery Krajobrazy zaprezentuje dorobek i działalność swojej organizacji, a przede wszystkim zaproponuje uczestnikom festynu warsztaty twórcze w konwencji eko z elementami arteterapii. Uczestnicy będą mieli możliwość stworzyć ekoogród z surowców wtórnych, a także uszyć miękkie zwierzaki ze skrawków materiałów oraz wziąć udział w wielu innych działania pobudzających wyobraźnię. Jednym z celów prezentacji Stowarzyszenia podczas "Dnia Ziemi '2014" będzie także promocja OZE w oparciu o domy modelowe dla gminy Kampinos oraz edukowanie uczestników festynu jak pozyskiwać fundusze na takie inwestycje. Do współpracy podczas festynu Stowarzyszenie zaprosi ekspertów ds. energooszczędności i domów pasywnych, którzy udzielać będą informacji wszystkim zainteresowanym tym tematem. 
Celem prezentacji Stowarzyszenia w ramach "Dnia Ziemi '2014" będzie również pokazanie jak organizacje pozarządowe mogą we współpracy z JST realizować zadania o charakterze proekologicznym, prospołecznym, takie które są inicjatywą oddolną, a nie rozwiązaniem systemowym.
 
STOWARZYSZENIE EKOLOGICZNO-KULTURALNE „KLUB GAJA”
Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne „Klub Gaja” to jedna z najstarszych organizacji społecznych zajmujących się ochroną środowiska i prawami zwierząt w Polsce. Na stoisku edukacyjno-informacyjnym KLUBU GAJA zaprezentowany zostanie program „Święto Drzewa”, udzielane będą informacje na temat tego, jak włączyć się w program, dostępne będą również karty zgłoszenia i materiały edukacyjne. Uczestnikom imprezy zaprezentowany zostanie autonomiczny system paneli słonecznych  do ładowania komputerów i komórek.
Na stoisku organizacji przeprowadzone zostaną zajęcia/zabawy „Słońce na Tak!”, których celem jest zainteresowanie uczestników tematem odnawialnych źródeł energii. Podczas zabawy przedstawiciele organizacji nauczą uczestników jak samodzielne złożyć zabawkę napędzaną energią słoneczną, a także włączą ich w interaktywną edukację z pomocą klocków LEGO. 
Podczas festynu ekologicznego przeprowadzone zostaną również zajęcia/zabawy „Lego Zielone miasto!”, których celem będzie zainteresowanie uczestników przeciwdziałaniem zmianom klimatu. W ramach działania uczestnicy będą budować przyjazne miasto, przestrzeń z terenami zielonymi, parkami, zielonymi dachami i ścianami, a także planować transport publiczny i wykorzystanie energii odnawialnej. Dodatkowo KLUB GAJA planuje happening pn. „Dizajn z klimatem”, który ma na celu wspólną zabawę, wykonanie samodzielnie  nadruku  (metodą stensil) na przyniesionej przez siebie koszulce, torbie lub bluzce. Na kilka dni przed happeningiem, poprzez stronę i mailing, KLUB GAJA zaprosi uczestników do przyjścia na festyn ze swoją używaną odzieżą. Dla osób, które wezmą udział w happeningu przygotowane zostaną sadzonki drzewek i  torby bawełniane.
 
STOWARZYSZENIE EMPATIA
Stowarzyszenie Empatia działa na rzecz wszystkich zwierząt: zarówno tych, które ludzie wybrali na przyjaciół, a mimo to często zaniedbują, jak i tych programowo wykorzystywanych i zabijanych przez ludzi do celów spożywczych, konsumenckich, rozrywkowych, hobbystycznych, sportowych, pseudoedukacyjnych i edukacyjnych, rehabilitacyjnych, doświadczalnych, itp. 
Głównym celem działalności Stowarzyszenia Empatia jest propagowanie postawy pełnej szacunku wobec innych istot, a więc przede wszystkim szeroko pojętego weganizmu. Działania Stowarzyszenia obejmują twórcze i pokojowe działania edukacyjno-informacyjne na ten temat.
Podczas „Dnia Ziemi ‘2014”, oprócz tradycyjnych plakatów i banerów pokazujących, że zwierzę nie jest rzeczą „Jedne kochasz, drugie zjadasz”, Empatia przygotuje informacje związane z pozytywnymi skutkami stosowania diety roślinnej dla środowiska, przygotuje quiz z tej tematyki dla gości, w którym będzie można wygrać nagrody oraz stworzy drzewko pozytywnych deklaracji, z którego każdy będzie mógł wybrać mniejszą lub większą obietnicę poprawy losu zwierząt, a tym samym i środowiska.
 
STOWARZYSZENIE NIEPEŁNOSPRAWNI DLA ŚRODOWISKA EKON
Stowarzyszenie Niepełnosprawni Dla Środowiska EKON zajmuje się tworzeniem "zielonych miejsc pracy" dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, z naciskiem na osoby niepełnosprawne psychicznie chore. Realizując od 2004 roku projekt "EKOpraca" stworzono 845 miejsc pracy dla całkowicie wykluczonych społecznie osób niepełnosprawnych (70 dla osób ze znacznym, 728 z umiarkowanym i 47 z lekkim stopniem niepełnosprawności, z czego ponad 393 znalazło pracę po raz pierwszy w życiu lub miało przerwę w dłuższą niż 5 lat; z czego 424 osoby to osoby psychicznie chore, których nikt, nigdzie nie chciał zatrudnić). Stowarzyszenie EKON prowadzi selektywną zbiórkę odpadów opakowaniowych na terenie Warszawy (Ursynów, Stegny, Służewiec) oraz w oddziałach terenowych w województwie mazowieckim, kujawsko-pomorskim, łódzkim i świętokrzyskim. 
Podczas festynu ekologicznego „Dzień Ziemi ‘2014” Stowarzyszenie EKON skupi się przede wszystkim na edukacji uczestników w zakresie selektywnej gospodarki odpadami. Na stoisku dystrybuowana będzie broszura edukacyjna „Elementarz: jak sortować odpady” oraz „Elektroodpady”, prowadzone będą porady nt. sposobów segregacji odpadów w gospodarstwach domowych oraz pokazy właściwej zbiórki i segregacji odpadów. 
 
STOWARZYSZENIE SYMPATYKÓW KOMUNIKACJI SZYNOWEJ
Stowarzyszenie Sympatyków Komunikacji Szynowej od wielu lat prowadzi aktywną działalność w obszarze transportu zbiorowego, w tym: promuje szynobusy w gminach, organizuje wycieczki nietypowymi trasami kolejowymi, popularyzuje transport zbiorowy poprzez Dni Transportu Publicznego, współpracuje z innymi organizacjami, zajmującymi się zarówno promowaniem transportu zbiorowego i komunikacji publicznej, jak i przyjaznego środowisku, zrównoważonego rozwoju. SSKS zrzesza zarówno profesjonalistów, którzy transportem szynowym zajmują się w ramach pracy zawodowej, jak i entuzjastów czy hobbystów. 
Podczas festynu „Dnia Ziemi '2014” Stowarzyszenie Sympatyków Komunikacji Szynowej zaprezentuje transport jako ekologiczną formę podróżowania. W ramach stoiska przewiduje się konkursy tematyczne, dyskusje z osobami pracującymi w strukturach kolejowych i tramwajowych oraz konsultacje społeczne. Dodatkową atrakcją będzie podróż zabytkowym tramwajem propagującym wydarzenie „Dzień Ziemi”, który dowiezie wszystkich chętnych do Pola Mokotowskiego bez pobierania opłat.
 
TOWARZYSTWO PRZYRODNICZE „BOCIAN”
Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian” jest organizacją pożytku publicznego. Podstawową formą działalności organizacji jest ochrona zagrożonych gatunków (błotniaka łąkowego, płomykówki, pustułki, kulika wielkiego i jerzyka). Ważną częścią działań Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian” jest ochrona cennych przyrodniczo terenów – muraw napiaskowych w dolinie Bugu, Łąk Kazuńskich, stawów w Kraśniczej Woli. Gromadzi ono także dane o rodzimej przyrodzie (kartoteka-przyrodnicza.pl) i prowadzi edukację przyrodniczą.  
Podczas tegorocznego „Dnia Ziemi” Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian” zaprezentuje programy czynnej ochrony gatunkowej prowadzonej w Polsce i wyniki tych działań. Na stoisku udostępnione zostaną także nowe wydawnictwa opracowane przez organizację oraz przeprowadzane będą zabawy manualne dla najmłodszych i zajęcia edukacyjne dla starszych.
 
SEKTOR EDUKACJI TWÓRCZEJ
 
„GALERIA KLIMATÓW” - INSTALACJE TWÓRCZE
 
Celem plenerowych działań artystycznych pod hasłem: „Galeria Klimatów” jest refleksyjna analiza doświadczeń na temat odpowiedzialnego życia w zgodzie z własną naturą i światem przyrodniczo-społecznym. Uzyskane efekty korespondują z koncepcją ekologii głębokiej, koncentrującej uwagę na osobistym rozwoju i zrozumieniu siebie, jako warunku poznania i zrozumienia świata zewnętrznego. Założenia zadania edukacyjnego nawiązują do zasad zrównoważonego rozwoju. Instalacje w przestrzeni Pola Mokotowskiego będą kontynuacją warsztatów społecznych, zrealizowanych w czasie poprzedzającym festyn ekologiczny. Artyści zaproponują zajęcia mające na celu poszukiwanie nieschematycznych sposobów myślenia i działań oraz zwrócenie uwagi na otaczającą przyrodę. W ten sposób kształtowane będą postawy odpowiedzialności za swoje decyzje, zwłaszcza te nakierowane na ochronę środowiska. Tego typu działania wymagają myślenia, zmuszają do zrozumienia faktu, że człowiek jest cząstką przyrody i ma na nią ogromny wpływ. Aktywny udział adresatów w warsztatach pozostawi z pewnością ślad nie tylko w postaci zdobytej przez nich wiedzy, ale wpłynie na kształtowanie proekologicznych nawyków. Instalacje przestrzenne będą doskonałym przykładem na to, że zajmując się edukacją ekologiczną nie można poprzestawać na przekazywaniu samej wiedzy, ale należy stale poszukiwać innych form przekazu, zmuszających do refleksji, skupienia, stawiania przed sobą wyborów moralnych pobudzających wrażliwość. Takie odmienne podejście do problemów ekologii może dać właśnie współczesna, interaktywna sztuka. 
Kreatywne działania twórcze skierowane będą do wszystkich uczestników festynu na Polu Mokotowskim bez selekcji wiekowej. Uczestnik sam decydować będzie o swoim udziale w instalacji przestrzennej. Autorzy zróżnicują skalę trudności zadań, których wiodący temat będzie jednakowy dla rodziców i dzieci, dzięki czemu będą oni mogli spotkać się w tym samym działaniu i wspólnie wykonywać to, co na ogół albo dzieci albo dorośli tworzą oddzielnie. Instalacje przestrzenne będą okazją do współtworzenia międzypokoleniowego, by osiągnąć razem satysfakcję w działaniu. 
Podczas festynu ekologicznego w parku Pole Mokotowskie, powstaną trzy instalacje zrealizowane pod kierunkiem Janusza Byszewskiego, Marii Parczewskiej z udziałem Zbigniewa Gozdeckiego oraz zaproszonych animatorów kultury, pełniących role asystentów.
Janusz Byszewski Strefa umiarkowana - „Ogród klimatów osobistych”. Wspólnie ze wszystkimi chętnymi tworzyć będziemy „Ogród klimatów osobistych” czyli dużą instalację przestrzenną, która swoją formą nawiąże do japońskiej sztuki ogrodów – „ogrodów obrazowych”.
Zbigniew Gozdecki Strefa chłodna - „Zmiany a właściwie zmiany klimatyczne”. Słuchając, przygotowanych specjalnie do tych działań nagrań np. pękających drzew w Puszczy Białowieskiej, rozsadzanych przez silny mróz, uczestnicy warsztatów będą zapraszani do zamiany doznań dźwiękowych i emocji, które one wywołują  na plastyczne realizacje. 
Maria Parczewska Strefa Gorąca - „Klimat domu”. Akcja odwołuje się do naszych refleksji dotyczących domu, które przybiorą formę dwóch ogromnych puzzli. Pojawi się szansa połączenia indywidualnych, wielopokoleniowych głosów w przestrzenną całość.
 
POLSKA ORGANIZACJA TURYSTYCZNA
 
Polska Organizacja Turystyczna jest jedną z ponad 200 działających na świecie narodowych organizacji turystycznych. Współpracuje z branżą i Regionalnymi Organizacjami Turystycznymi przy tworzeniu i wdrażaniu strategii rozwoju i promocji polskiej turystyki, tak, aby osiągnąć cele zarówno w regionach jak i na międzynarodowym rynku turystycznym. Najważniejszym zadaniem POT jest zwiększenie zainteresowania turystów polskich i zagranicznych potencjałem turystycznym Polski. W tym celu wykorzystujemy wiele różnorodnych narzędzi, w tym konkursy. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska i zapoznania się z najlepszymi destynacjami turystycznymi Polski, które nie tylko mają ciekawą i różnorodną ofertę dla turystów, ale w których również z wyjątkowym zaangażowaniem dba się o środowisko przyrodnicze oraz lokalne dziedzictwo kulturowe. Dla odwiedzających przygotowano szereg warsztatów, animacji i konkursów, w których nie tylko będzie można wygrać atrakcyjne nagrody, ale także poznać wiele ciekawostek turystycznych naszego kraju. 
Więcej Informacji na temat unikalnych miejsc w Polsce znajdą Państwo na stronie www.edenpolska.pl
MIASTECZKO KLIMATYCZNE
Miasteczko Klimatyczne będzie miejscem przeznaczonym na ciekawe rozmowy, a przede wszystkim aktywności twórcze i ekologiczne skierowane do różnych grup odbiorców. W programie znajdą się konsultacje na temat OZE, biomonitoringu, energooszczędności w budownictwie oraz liczne warsztaty i konkursy. Ekologiczni wysłannicy Ministerstwa Środowiska - żaba i jeż w formie animacji plenerowej, zabaw rodzinnych i otwartych dyskusji na poziomie najmłodszego odbiorcy będą opowiadali jak ważna jest różnorodność biologiczna. Ich zadaniem będzie zachęcenie uczestników do odwiedzenia strony www.ekodzieciaki.pl, na której dzieci i rodzice znajdą mnóstwo ciekawych gier, zabaw i konkursów. 
Starszych uczestników pikniku zainteresowanych "Strategicznym planem adaptacji dla sektorów i obszarów wrażliwych na zmiany klimatu do roku 2020 z perspektywą do roku 2030" tzw. SPA 2020, Ministerstwo Środowiska zaprosi do wysyłania zapytań w tej sprawie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Celem SPA 2020 jest określenie działań adaptacyjnych, które należy podjąć do 2020 roku w obszarach takich jak: gospodarka wodna, rolnictwo, leśnictwo, różnorodność biologiczna, zdrowie, energetyka, budownictwo i gospodarka przestrzenna, obszary zurbanizowane, transport, obszary górskie i strefy wybrzeża.
 
ASTRONOMICZNA LEKCJA O KLIMACIE 
– czyli pokaz zastosowania astronomii w ocenie zmian klimatu
Podczas festynu „Światowego Dnia Ziemi '2014" Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii przeprowadzi szereg pokazów pod wspólnym tytułem „Ziemia w Układzie Słonecznym”. Dzięki przekazanej wiedzy w formie map, zdjęć i samodzielnych obserwacji uczestnicy pokazu dowiedzą się jaki wpływ ma Słońce na klimat Ziemi i co jest dla ludzi największym zagrożeniem. 
W ramach działania plenerowego uczestnicy będą mogli: 
•obserwować na żywo protuberancje słoneczne, 
•samodzielnie wykonać spektroskop i obejrzeć widmo Słońca, 
•zapoznać się z bezpłatnymi programami astronomicznymi "AstroJaWil" i "Nocny obserwator" prezentowanymi przez autora, Janusza Wilanda, 
•odbyć konsultacje w zakresie astrofotografii i pokaz zdjęć astronomicznych.
 
LABORATORIUM PRZEMIAN 
- czyli eksperymenty i pokazy doświadczalne
Podczas festynu ekologicznego powstanie stanowisko pokazowe pod hasłem "Laboratorium przemian", w ramach którego przewiduje się: 
•Pokaz wydzielania gazów.  
•Pokaz absorpcji dwutlenku węgla - doświadczenie polegające na przekształceniu dwutlenku węgla (jednego ze składników gazów odlotowych) w formę nierozpuszczalnego węglanu wapnia z wykorzystaniem wodorotlenku wapnia jako absorbenta gazu. 
•Prezentację źródeł ciepła do ogrzewania wody instalacyjnej. 
•Konsultacje ekspertów ds. domów pasywnych i energooszczędności w gospodarstwach domowych. 
Stanowisko pokazowe koordynowane będzie przez dr Agnieszkę Marcinowską i innych ekspertów Instytutu Geochemii, Mineralogii i Petrologii oraz studentów z Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego. 
 
KRAINA MAŁYCH PRZYJACIÓŁ KLIMATU
W „Krainie Małych Przyjaciół Klimatu” przeprowadzone zostaną kreatywne warsztaty ekologiczne oraz warsztaty z zakresu ekologii eksperymentalnej. Warsztaty realizowane będą pod okiem specjalistów i doświadczonych instruktorów. Za scenariusz i realizację warsztatów, gier i zabaw artystyczno-twórczych odpowiedzialni będą animatorzy z wieloletnim doświadczeniem oraz przygotowaniem dydaktycznym. 
Program warsztatów: 
•Najciekawsze hasło "Światowego Dnia Ziemi '2014" – układanie słów i haseł związanych z przewodnim tematem obchodów. 
•Wiatraki - forma przestrzenna, integracyjny warsztat polegający na budowaniu wiatraków z materiałów wtórnych i naturalnych. 
•Kartonowe kapsuły czasu - warsztat twórczy przy użyciu tektury falistej, kartonów, farb i elementów dekoracyjnych. 
•Skarby z odzysku - warsztat polegający na tworzeniu zabawek z surowców wtórnych. 
•Klimat na twarzy - stoisko z malowaniem twarzy zaoferuje zmianę wizerunku dzieci, związany z ideą festynu ekologicznego. 
•Zielona torba - warsztat omawiający proces powstawania i utylizacji toreb, doświadczenia na torbach plastikowych i papierowych. 
•Klimatyczny kolaż - warsztat tworzenia kolaży z wykorzystaniem surowców naturalnych, papieru mache, odlewów gipsowych itp. 
•Kolorowy żagiel - warsztat konstruowania budowli "energetycznych" w postaci wiatraków, baterii słonecznych, elektrowni wodnych itp. namalowanych na płóciennym żaglu. 
•Rebusy, krzyżówki, łamigłówki - konkursy i quizy związane ze zrównoważoną energią, klimatem i recyklingiem. 
•Poduszkowce - warsztat wykonywania wielkich puf wypełnionych różnymi rodzajami folii "zszywanych" przy użyciu zgrzewarki. 
•Eko-miasto - warsztat przestrzenny polegający na budowaniu ulic, budynków, makiety miasta ze zużytych opakowań po produktach spożywczych, całość malowana farbami. 
•Eko-ogród - warsztat polegający na tworzeniu kwiatów z gazet i aranżacji papierowego ogrodu. 
•Podniebne mobile - warsztat tworzenia butelkowych pojazdów z butelek i nierozbieralnych elementów ZSEE. 
•Słoneczne witraże - warsztat polegający na wykonywaniu lusterek witrażowych odbijających światło słoneczne. 
•Latający zwierzyniec - warsztat tworzenia sylwetek ptasich z papieru, krepiny, bibuły oraz starych materiałów. 
•Warsztaty eksperymentalne z wykorzystaniem zestawów do demonstracji odnawialnych źródeł energii, ogniw fotowoltaicznych, mikroskopowej obserwacji preparatów badawczych, badania jakość powietrza i zakwaszenia gleby – warsztaty eksperymentalne rozpoczynać się będą o każdej pełnej godzinie zegarowej od godz. 10:00 do godz. 16:00.
Grażyna Hodun
Koordynator ogólnopolskich obchodów Światowego Dnia Ziemi’2014
___________________________________________________________________________
Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej
ul. Raszyńska 32/44, lok. 140
02-026 Warszawa
tel. 22 668 92 68, fax: 22 883 50 96
www.dzienziemi.org.pl; www.stopzmianomklimatu.pl; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
Patronat honorowy: Marszałek Sejmu RP, Minister Środowiska, Wojewoda Mazowiecki, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezydent m. st. Warszawy, Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych
Współpraca: Lasy Państwowe, Kampinoski Park Narodowy, Społeczny Instytut Ekologiczny, Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m. st. Warszawie Sp. z o. o., Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o., Koleje Mazowieckie - KM Sp. z o.o.
Partnerzy projektu: Polska Organizacja Turystyczna, Gumtree
Finansujący: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie
Sponsorzy projektu: Remondis Electrorecycling, Electro System Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.
Patronat medialny: Jedynka Polskie Radio, Polskie Radio RDC, Gazeta Wyborcza, Metro, TVP Warszawa, Portal www.zielonalekcja.pl, 
 
 

 

Polecane publikacje

 

baner 120 ktosiek okladka feniksbaner przeszlosc okladka baner lacza nas roznice okladka ok