Facebook Twitter Linked GPlus

Ludzkie zoo, to nic innego jak publiczne wystawianie ludzi i ukazywanie ich w naturalnym stanie, często poprzez ich anomalie fizyczne, odstępstwa od „normalności”. Podczas takich wystaw, podkreślano przede wszystkim różnice między tymi ludźmi a przedstawicielami zachodu. Ludzkie zoo były traktowane jako rasistowskie i niejako poniżające, ponieważ przedstawiały ludzi na niskim poziomie ewolucji.

Prekursorem tego przedsięwzięcia był niejako już Krzysztof Kolumb, który przywiózł do Hiszpanii ze swojej podróży mieszkańców Nowego Świata.
W latach pięćdziesiątych dziewiętnastego wieku w Stanach Zjednoczonych i Europie, pokazywani byli Malimo i Bartola. Byli to chłopcy chorzy na małogłowie, pochodzący ze Środkowej Azji. Nie trudno się domyślić jaką „łatkę” im przyczepiono: azteckie dzieci zamiennie z azteckie liliputy. Jednakże pierwszym współczesnym „zwierzęciem” była afroamerykańska niewolnica Joice Heth, którą Phineas Taylor Barnuman wystawił jako 161 letnią pielęgniarkę George’a Washingtona. Było to 25 lutego 1835 roku.

W dziewiętnastym wieku w latach siedemdziesiątych ludzkie zoo osiągnęły swoją największą popularność. Zostały otworzone w Antwerpii, Hamburgu, Barcelonie, Londynie, Mediolanie, Nowym Yorku oraz Warszawie.
Zjawisko to, ma swoje odzwierciedlenie w kulturze. Np. „Ludzkie zoo” to nazwa festiwalu organizowanego w południowej Anglii. Innym przykładem może być również film „Truposz” Jima Jarmuscha, w którym Indianin Nikt był złapany i pokazywany jako atrakcja w Wielkiej Brytanii oraz Ameryce.

Kilka przykładów autentycznych:

  •  Niemcy. Carl Hagenbeck. 1874 rok. Wystawa Samoańczyków.
  •  Geoffroy de Saint-Hilaire. 1877 rok. Dwa spektakle etnologiczne z udziałem Nubijczyków oraz Inwitów.
  •  Francja – Paryż. Rok 1878 oraz 1889. „Wystawa Światowa” – „Wioska Czarnuchów. 1900 rok – „Życie na Madagaskarze”.
  •  Marsylia, 1906 i 1922 rok. Paryż, 1907 i 1931 rok. „Kolonialna Wystawa” – ludzie zamknięci w klatkach, nadzy lub półnadzy.
  •  Amsterdam. 1883 rok. „Międzynarodowa Kolonialna i Eksportowa Wystawa” – rdzenni mieszkańcy Surinamu.
  •  Bruksela. 1958 rok. „Targi Światowe” – „Wioska Kongijska”.
  •  Niemcy. 2005 rok. „Wioska Afrykańska”.

www.wikipedia.pl, opracowanie W.M.

Polecane publikacje

 

baner 120 ktosiek okladka feniksbaner przeszlosc okladka baner lacza nas roznice okladka ok